Rusku se nelíbí postoj USA, které jsou odhodlány za každou cenu rozmístit ve střední Evropě svůj pilíř protiraketové obrany. Řekl to dnes náčelník generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij. Americké návrhy na toto téma jsou podle něj nekonstruktivní, nic nového prý v nich Moskva nevidí.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov k tomu uvedl, že Rusko je z návrhů, které přišly z USA, rozčarováno. Nicméně se podle jeho slov dialogu s Washingtonem nebrání.
Štěkající psi
Psi štěkají a karavana jde dál, citovala agentura ITAR-TASS slova ruského generála, který tvrdil, že právě toto přísloví přesně odpovídá americkému postoji. "Mají nás za ty, mírně řečeno, co štěkají, a oni si dělají své. Jakoby nám říkali, že oni budují protiraketový štít a my se máme k jejich úsilí připojit. Takový postoj se nám nemůže líbit," zdůraznil Balujevskij.
Podle jeho slov generální štáb ruské armády už dříve předpokládal, že v písemných amerických návrzích nebude nic nového. Spojené státy jsou jednoduše rozhodnuty i nadále pokračovat v plánech na rozmístění raketového štítu ve střední Evropě, dodal Balujevskij.
Lavrov dnes rovněž prohlásil, že Rusko je přesvědčeno, že smlouva o snížení stavu strategických zbraní (START) musí být nahrazena oficiální závaznou smlouvou, až její platnost v roce 2009 vyprší, a nikoli jen neformálním ujednáním, jako to navrhují Spojené státy. To by podle Lavrova nebylo dostatečné.
Otazníky kolem START
Smlouva START, která byla podepsána v roce 1991 v Moskvě a která stanovuje stropy ruského a amerického jaderného arzenálu, se stala symbolem konce studené války. Bushova administrativa plánuje, že START po vypršení nahradí méně oficiálním dokumentem, který by neobsahoval požadavky na přísnou kontrolu.
Lavrov dnes tvrdil, že nynější smlouvě START se nepodařilo vyřešit hlavní úkol, jímž je snížení počtu raket schopných nést jaderné hlavice. "Moskevská (START) smlouva zahrnuje jen ty jaderné hlavice, které jsou v bojové pohotovosti. Když však nejsou rozmístěny, ale pouze drženy ve skladech, můžete jich mít, kolik chcete," řekl ruský ministr.
Spory kolem Polska a Česka trvají
Nynější třenice kolem zbrojních otázek jasně ukazují na rozpory, které v poslední době mezi USA a Ruskem na mezinárodní politické scéně panují. Rétoriku Moskvy navíc ovlivňuje fakt, že se o víkendu v Rusku konají parlamentní volby.
Rusko hlavně odmítá americké plány na vybudování evropských prvků protiraketové obrany - sil v Polsku a radaru v České republice. Americkému ujišťování, že systém není namířen proti Rusku, ale proti eventuálním hrozbám ze zemí, jako je Írán, Moskva nevěří. Naopak tvrdí, že protiraketová obrana je hrozbou pro ruskou bezpečnost a porušuje strategickou rovnováhu v Evropě. To zase striktně odmítá Washington.
Foto: AP