Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov doufá, že situace v syrském Aleppu by mohla být vyřešena do konce letošního roku. Syrská armáda zahájila před pár dny v povstalci držené východní části města novou ofenzivu a v pondělí dobyla klíčovou čtvrť Sáchúr a několik menších čtvrtí na severovýchodě Aleppa, které byly doposud pod kontrolou rebelů. Moskva patří k hlavním spojencům Damašku, syrské vojáky podporuje zejména ze vzduchu.
"Musíme vytlačit ty teroristy stejným způsobem, jako by měli být vypuzeni z Mosulu a Rakky. To je základní úkol," citovala Bogdanova státní agentura RIA Novosti.
Nejmenovaný představitel z koalice podporující prezidenta Bašára Asada již v úterý uvedl, že Sýrie a její spojenci chtějí vyhnat povstalce z Aleppa ještě předtím, než na konci ledna nastoupí do funkce nový americký prezident Donald Trump. Rusko je údajně v souvislosti s děním v Sýrii v kontaktu s Trumpovými lidmi.
Světová média většinou nijak neupřesňují, kdo jsou rebelové bojující v Aleppu, situaci v oblasti je totiž nepřehledná. Podle dřívějších informací je jednou ze skupin koalice říkající si Dobytí Aleppa (Fatah Halab), kterou tvoří desítky povstaleckých skupin, jak umírněných a napojených na Svobodnou syrskou armádu (FSA), tak i radikálnějších.
V oblasti se ale vyskytují i bojovníci islamistické aliance Armáda dobytí (Džajš al-Fatah), která sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta an-Nusra, tedy odnož al-Kajdy). Obě dvě skupiny obvykle nebojují bok po boku, nicméně komunikují spolu a mají společného nepřítele, kterým je syrský režim.
Kvůli intenzivním útokům na východní část Aleppa bylo v několika posledních dnech vyhnáno ze svých domovů až šestnáct tisíc lidí, uvedl v úterý šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien. V oblasti nezůstala po náletech funkční žádná nemocnice a zásoby jídla byly již téměř vyčerpány.