Rusko vysílá k Sýrii svou jedinou letadlovou loď

Zahraničí
15. 10. 2015 16:05
Ruský pilot před bojovým vzletem v Sýrii.
Ruský pilot před bojovým vzletem v Sýrii.

Moskva opět překvapuje svou vojenskou strategií v Sýrii. K jejím břehům by už tento víkend měla z Murmansku vyplout jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov. Informoval o tom FlashNord, zdroj z velitelství Severní flotily. V souvislosti s touto letadlovkou, jež byla vyrobena ještě za dob Sovětského svazu, se ale od samého začátku spekuluje o jejích technických problémech.

Těžký letadlový křižník (podle ruské klasifikace) Admirál Kuzněcov je nyní ještě v doku, kde ho uvádějí do plného nasazení a bojové pohotovosti. Od letošního května do srpna loď podstupoval opravy a úpravy v Rosljakovských loděnicích u Murmansku.

Admirál Kuzněcov.Plavidlo prošlo rozsáhlou modernizací, jejíž součástí je i výměna dosavadních letadel Suchoj Su-33 za stroje MiG-29K, které jsou menší a na palubu se jich vejde téměř dvojnásobný počet.

Další částí modernizace bylo například posílení protiletadlové obrany, demontáž protilodních střel, vylepšení elektroniky či výměna parních turbín za plynové (hovořilo se také o jaderném pohodnu).

Admirál Kuzněcov je jedinou letadlovkou, kterou provozuje ruské válečné námořnictvo. Sesterskou loď Varjag, která se začala stavět, odkoupila roku 1998 Čína, sama ji dokončila a uvedla před třemi roky do provozu.

Ruská letadlová loď byla zkonstruována v loděnicích Jižní Nikolajev na Ukrajině a spuštěna na vodu roku 1985. Kompletně ji ale dokončili až v roce 1995. Roku 1991 s ní Rusové v tajné akci odpluli z ukrajinských vod, protože kvůli osamostatnění Ukrajiny hrozilo její zabavení kyjevskými úřady.

Letadlovka vystřídala řadu jmen. Na začátku se jmenovala Riga (původně se uvažovalo o Sovětském svazu), pak Leonid Brežněv a poté Tbilisi. Po odtržení Gruzie od zbytku Sovětského svazu plavidlo definitivně pokřtili na Admirála Kuzněcova.

Ruští piloti v Sýrii.Soupis plaveb a operací, kterých se jediná ruská letadlová loď zúčastnila, je spíše skromný. Roku 1996 se zúčastnila manévrů ve Středozemním moři, ale už následující rok musela zamířit do loděnic kvůli poškození pohonu. Na moře opět vyplula až v roce 2000.

V letech 2003 až 2004 následovala jedna inspekční plavba a jedno cvičení v Atlantiku. Na otázku, zda opakované návraty do doků souvisejí s konstrukčními nedostatky plavidla, ruská marína nikdy oficiálně neopověděla, čímž uvolnila prostor různým spekulacím.

V únoru 2009 byla letadlová loď dávána do souvislosti s ropným kobercem, odhadovaným na až 600 tun, u irských břehů. Loni Admirál Kuzněcov absolvoval svou sedmou plavbu. O tom, že musí na delší čas do loděnic, se hovoří od roku 2012. I kvůli nahrazení nejzranitelnějších systémů.

Na rozdíl od letadlových lodí USA a Británie nebyl Kuzněcov koncipován jako platforma k útokům na nepřátelskou pevninu nebo na námořní svazy. Měl sloužit jako doprovodné plavidlo sovětských atomových ponorek a bitevních lodí.

Letadla na palubě Admirála Kuzněcova sloužila k ochraně flotily proti nepřátelským letounům. Teprve po skončení studené války byly na ruskou letadlovku instalovány systémy, jež umožňují i plnění jiných úkolů. Aktuálně v Sýrii.

Přesto hlavním posláním Kuzněcova zůstává obrana proti nepřátelským letadlům a lodím. Nezbývá tedy než vyčkat, jakým způsobem se ruské plavidlo zapojí do boje proti islámskému státu (IS) a protivníkům syrského prezidenta Bašára Asada, na jehož stranu se Moskva otevřeně vojensky postavila.

Autor: - pp -Foto: ruské min. obrany

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ