Rusko zatýkalo aktivisty. Chtěli svobodu projevu
31.07.2010 18:48
Moskevská policie zakročila proti účastníkům opoziční demonstrace na Triumfálním náměstí, kteří tradičně, jako každého 31. v měsíci, přišli protestovat proti porušování 31. ústavního článku o svobodě shromažďování.
Podle moskevského rozhlasu policisté zadrželi na 50 demonstrantů včetně bývalého vicepremiéra Borise Němcova a známého levicového aktivistu Sergeje Udalcova. Novináři odhadují počet demonstrantů na stovku.
Opoziční demonstraci moskevská radnice nepovolila s odůvodněním, že v požadovaném termínu se koná na náměstí motoristický festival. Stejná odmítnutí úřady organizátorům protestu adresují už tradičně a stejně tradičně proti účastníkům demonstrace zasahuje policie. Dnes se zákrok obešel bez většího násilí s výjimkou zásahu proti Udalcovovi, který se želízky připoutal ke vstupu do stanice metra.
ČTĚTE TAKÉ: Kremelská poradkyně pro lidská práva odstoupila
KGB si mne v záhrobí ruce nad novým zákonem
"Svobodu, svobodu," skandoval dav, do kterého se nořili policisté a vzápětí nejhlasitější demonstranty odvlékali či odváděli do policejních autobusů. Na zákroky dav odpovídal skandováním hesel "Hanba!", "Svobodné Rusko!" a "Fašisté!".
"Masová zatýkání začala hned poté, co se Ljudmile Alexejevové udělalo špatně a musela odjet. Přesný počet zatčených ještě neznáme, jen před mýma očima zatkli nejméně deset demonstrantů," řekl Alexej Davidov z Moskevské Helsinské skupiny, vedené třiaosmdesátiletou disidentkou Alexejevovou.
Ta pravidelně patří k organizátorům protestu a sama byla na Triumfálním náměstí zatčena v poslední den loňského roku, kdy na demonstraci dorazila v převleku za Sněhurku. Krátce před tím Alexejevovou vyznamenal Evropský parlament Sacharovovou cenou za její příspěvek k ochraně lidských práv.
Novináři, nepomáhejte policii!
Tiskové oddělení moskevské policie před zásahem vyzvalo ruské novináře, aby o chystaném rozehnání demonstrace na Triumfálním náměstí referovali objektivně a "informovali jen o tom, co se skutečně stalo". Zvláštní pozornost médií vyvolala žádost policistů, aby reportéři nepomáhali příslušníkům OMON, když vlečou zadržené po zemi. "Když například uvidíte, že příslušník speciálních jednotek OMON vleče zadrženého, který je příliš těžký, nesnažte se mu pomáhat," uvádí se podle agentury RIA Novosti v prohlášení policie.
Na podporu protestu na Triumfálním náměstí se demonstrovalo i v dalších ruských městech, například v Krasnojarsku, Novosibirsku, Kaliningradě, Vladivostoku, Irkutsku nebo Omsku. Demonstracím, kterých se účastnily desítky lidí, policie v těchto městech jen přihlížela.
V Petrohradě bylo podle místních médií zadrženo stejně jako v Moskvě na padesát lidí, ale policie si počínala brutálněji. Policisté vláčeli dívky za vlasy po zemi, na místě zůstalo několik zraněných.
Podle nedávného průzkumu veřejného mínění společnosti Levada se 85 procent Rusů domnívá, že politikové by měli naslouchat názorům opozice. Téměř 60 procent dotázaných je přesvědčeno, že se vedení země tímto způsobem nechová. Přes 28 procent Rusů si myslí, že úřady zasahují proti nepovoleným demonstracím příliš tvrdě.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.