Drsná terapie
Ruský lék proti závislosti. Dostanete "na holou" a hřbet
08.10.2014 12:00
Ruský doktor nabízí poněkud bizarní metodu, jak pomoct lidem s různými závislostmi. Léčba zahrnuje bití holí a konzultace s poradcem. Pokud si libujete v heroinu, počítejte se šedesáti ranami, zatímco alkoholici jich obdrží "pouze" třicet. Teorie praví, že závislí lidé nejsou šťastní a ani nadšení ze života, tělesný trest by měl uvolnit "hormony štěstí" a pomoct jim. Na Sibiř se sjíždějí závisláci z celého světa.
Pacienti s řadou problémů, včetně nymfomanek či workoholiků, nyní můžou dostat až šedesát ran bičem "na holou". Teorie je, že tělesný trest neutralizuje nedostatek nadšení ze života, který často stojí za závislostí, sebevraždou či různými psychosomatickými poruchami.
Průkopníkem léčby je doktor Sergej Speransky, ředitel Biological Studie Novosibirsk Institute of Medicine, který sám podstoupil bičování jako protijed na své záchvaty deprese. "Pacienti vidí, že léčba funguje, když vše ostatní selhalo," řekl Speransky pro The Siberian Times. "Podařilo se mi to. Nejsem sadistický, alespoň ne v přesném slova smyslu - jen prosazuji výprask," dodal.
Speransky tak navazuje na doktora psychologie Germana Pilipenka, který s kolegyní Marinou Čukrovou takto léčili více než tisíc pacientů. Tvrdí, že třicet procent pacientů reaguje na léčbu pozitivně a jsou schopni překonat svou závislost.
Používají vrbové proutí, které je flexibilní a nezpůsobuje krvácení. Mnoho cizinců prý začalo létat na Sibiř, aby podstoupili tuto bizarní léčbu. A i když se může zdát jako příliš násilná, Pilipenko a Čukrová trvají na tom, že se nejedná o trest či ponížení. Léčba funguje, protože tělesný trest stimuluje mozek k uvolnění endorfinů známých jako "hormony štěstí", což narkomané nemají, vysvětlila Čukrová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.