Ruský poslanec radil USA, jak svrhnout Putina. Bojí se domů

Zahraničí
26. 3. 2015 10:15
Ilja Ponomarjov.
Ilja Ponomarjov.

Ruský opoziční poslanec Ilja Ponomarjov se rozhodl raději zůstat ve Spojených státech poté, co ruská prokuratura požádala sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání. Ponomarjov jako jediný člen parlamentu loni v březnu hlasoval proti připojení Krymu k Rusku. Nedávno také obvinil prezidenta Vladimira Putina z odpovědnosti za vraždu opozičního předáka Borise Němcova.

Sám poslanec předpokládá, že může být obviněn v souvislosti se svým dluhem vůči vědecké nadaci Skolkovo, který však už téměř splatil, dále kvůli dřívějším protivládním demonstracím, anebo dokonce z vlastizrady.

Letos v lednu vzbudil Ponomarjov jistý rozruch, když na semináři ve Washingtonu fakticky radil svým americkým hostitelům, jak by bylo možné svrhnout vládu ruského prezidenta. Jeho vystoupení ale, kupodivu, vzbudilo jen malý ohlas v médiích. Je nicméně jasné, že Kreml poslancovy výroky velmi pečlivě sledoval. 

Ponomarjov vystoupil v USA v rámci pozvání CSIS (Centra pro strategická a mezinárodní studia). Jeho seminář se jmenoval Ruská opozice v čase války a krize. Volbami podle něj Putina porazit nepůjde, je schopný a velmi oblíbený. Zbývá tedy jen krvavá či nekrvavá revoluce.

Emigrovat nechce, ale obává se uvěznění v případě návratu do vlasti. "Jestli mě chtějí v Rusku zatknout, tak se přirozeně vracet nebudu, protože jaký by mělo smysl se nechat dobrovolně zavřít do vězení?" řekl novinářům.

V poslaneckém klubu strany Spravedlivé Rusko, za niž byl Ponomarjov do parlamentu zvolen, ale kterou v lednu 2013 opustil, považují zákonodárcovo stíhání za logické.

"Jeho poslední počínání, kdy v USA vyzýval ke svržení vlády v Rusku, samozřejmě kategoricky odsuzujeme. Proto také to, co se děje, je docela logické," řekl místopředseda klubu Michail Jemeljanov.

Ponomarjov je v cizině už řadu měsíců. Tvrdí ale, že se nechystá žádat o politický azyl, i když ho k tomu ruské úřady tlačí. Původně odcestoval do Spojených států kvůli obchodním záležitostem jen s jedinou taškou. Spolu s ním je i manželka, zatímco děti zůstaly u prarodičů.

V cizině nyní pobývá několik ruských opozičních předáků, včetně bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského či někdejšího šachového šampiona Garriho Kasparova, zatímco další, jako bloger Alexej Navalnyj, ve vlasti čelí soudním procesům anebo byli uvězněni.

Autor: - pp -, ČTK Foto: Screenshot Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ