Ruský zátah proti NGOs pokračuje. Západ pobouřen

Zahraničí
27. 3. 2013 17:17
Rusko pokračuje v úderu proti organizacím hájícím lidská práva (ilustrační foto).
Rusko pokračuje v úderu proti organizacím hájícím lidská práva (ilustrační foto).

Terčem pokračujících prověrek nevládních organizací ruskými úřady se staly moskevské pobočky nevládních organizací Human Rights Watch a Transparency International. Kriticky na razie reagovaly Berlín a Paříž, jejichž instituce již byly zásahy ruských úřadů rovněž postiženy. Podle mluvčího německé vlády by takové zákroky mohly mít nepříznivý dopad na dvoustranné vztahy.

"Ruské úřady provádějí velkou vlnu prověrek a nyní jsme se v ní ocitli i my," sdělila za HRW Rachel Denberová. Upřesnila, že do sídla organizace přišli provést předem neoznámený audit představitelé prokuratury a pracovníci daňové inspekce.

"Těmito kontrolami se vyvíjí tlak na občanskou společnost," prohlásila Denberová. Human Rights Watch ruským úřadům již dříve vyčetla, že nevládní organizace v Rusku tak tvrdý postup nepamatují od rozpadu Sovětského svazu.

Šéfka ruské pobočky Transparency International Jelena Panfilovová.Šéfka ruské pobočky Transparency International Jelena Panfilovová informovala, že nečekaná prohlídka je i v kanceláři této organizace.

Člen prezidentské rady pro lidská práva Pavel Čikov sdělil, že ruské úřady během uplynulého měsíce prohledaly až 2000 nevládních organizací, včetně právnické skupiny prezidentské rady. Mnohé z postižených organizací se hlásí k opozici či sdružují kritiky nynější politiky Kremlu.

Terčem razií se již stalo například hnutí Memorial, které patří k nejstarším a nejrespektovanějším skupinám hájícím lidská práva v Rusku. V úterý přibyla známá mezinárodní organizace Amnesty International. Mezi postiženými jsou i moskevské odbočky různých francouzských a německých institucí, například Nadace Konrada Adenaura či Nadace Friedricha Eberta.

Naštvaní Němci

Důrazně kriticky zareagovala německá vláda. "Naše nadace a jejich partneři v ruské občanské společnosti se významně podílejí na rozvoji německo-ruských vztahů. Rozsah narušování, či dokonce kriminalizace jejich důležité práce naše vztahy poškozují," upozornil vládní mluvčí Steffen Seibert.

Kritici režimu prezidenta Vladimira Putina poukazují na to, že jde o novou vlnu pronásledování organizací, které jsou vládě nepříjemné.K vysvětlení obtěžující kampaně prověřování nevládních organizací, včetně francouzských, si předvolalo ruského velvyslance v Paříži francouzské ministerstvo zahraničí.

Ruský parlament přijal loni v listopadu zákon, který podřizuje zpřísněnému režimu všechny organizace přijímající peněžní dary z ciziny. Ukládá jim například veřejně se označovat jako "zahraniční agent" a předkládat ruským úřadům častěji než ostatní ke kontrole výkazy o hospodaření.

Kritici režimu prezidenta Vladimira Putina poukazují na to, že jde o novou vlnu pronásledování organizací, které jsou vládě nepříjemné. Kreml zmíněný zákon ale obhajuje tvrzením, že tak brání výzvědné činnosti různých skupin pro vlády jiných zemí.

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , ČTK/AP/Ivan Sekretarev, Mikhail Klimentyev

Další čtení

ilustrační foto

Turista ohrozil izolovaný kmen sběračů a lovců. Přivezl jim colu. Úřady ho zatkly

Zahraničí
3. 4. 2025
ilustrační foto

Bloomberg: Majitel TikToku dostane v EU pokutu přes 500 milionů eur

Zahraničí
3. 4. 2025
ilustrační foto

Rusko zakázalo Nadaci Eltona Johna proti AIDS. V zemi ale bují epidemie HIV

Zahraničí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ