Kalašnikovy pro Brity
Rusové chtějí špičkové zbraně. Spolupráce s Londýnem
03.02.2014 08:15
Rusové neskrývají své velké ambice na poli vojenství, což dokládá i dění z minulého týdne. Podle Hlasu Ruska chce Fond pro perspektivní výzkum (FPI), státní agentura pro vývoj zbrojních technologií, předstihnout své americké dvojče - Agenturu pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA).
Dohoda umožní subjektům britského a ruského obranného průmyslu pracovat na společných projektech, vyměňovat si informace a nakupovat jeden od druhého výzbroj, její součásti a technologii.
Momentálně projekt kooperace posuzuje ministerstvo obrany v Londýně a Federální služba pro vojensko-technickou spolupráci (FSVTS) v Moskvě. Dokument by podle ruského tisku mohl být podepsán už letos na jaře.
Z ruských diplomatických kruhů zazněla naděje, že v rukou britských vojáků možná někdy spatříme automaty slavné značky Kalašnikov. Co může vypadat jako úsměvná poznámka k oživení jednání, nemusí být úplná utopie.
Nejnovější verze této útočné pušky, AK-12, výrobek Iževských strojírenských závodů, je nabízena i ve verzi pro náboje NATO a má také všechny moderní prvky, na něž si potrpí západní armády. AK-12 je nástupcem pušek AK-74M/AK-100, ale během vývoje se začala od předchozí linie výrazně odlišovat. První prototyp AK-12 spatřila veřejnost přesně před rokem. Puška má šanci stát se součástí výzbroje ruského vojáka budoucnosti - ratnika.
Dohoda Moskvy s Londýnem může být pro Brity zvláště výhodná i proto, že Rusko čerstvě oznámilo, že do zbrojního průmyslu stát napumpuje další investice. Letos by to mělo být v přepočtu 900 miliard korun, což je oproti loňsku zvýšení o 60 miliard.
Rusko-britská spolupráce bude nicméně omezena na technologie, jež Moskva označuje jako volně přístupné. Vybraných špičkových technologií, jako třeba raketových, se týkat nebude.
I tak ruská média píší o velkém kroku vpřed ve vztazích mezi Moskvou a Londýnem, jež velmi ochladly poté, co byl v Británii zabit bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko.
Loni, po desetiletích odkladů, vyznamenalo Rusko medailemi za statečnost britské veterány druhé světové války, kteří sloužili v arktických konvojích, jež dopravovaly Sovětskému svazu proviant a výzbroj. Bezpečnostní služby obou zemí společně pracovaly na vytvoření bezpečnostní koncepce zimní olympiády v Soči.
V současné době působí na území Ruské federace "pouhých" 600 britských firem, což je téměř dvanáctkrát méně než firem německých.
Jak už bylo zmíněno v úvodu, ruský FPI by údajně rád předstihl americkou DARPA. Jak připomněl Hlas Ruska, na konto americké agentury jde třeba navigační systém GPS či technologie stealth.
FPI oznámil, že pracuje na vývoji vojáka budoucnosti, jakož i na robotech a exoskletonech, vnějších pancířích chránících tělo vojáka, které by nahradily existující zastaralé bojové vybavení a drony. Šéf výzkumu FPI uvedl, že jedním prioritních projektů je začlenění pokročilé medicínské technologie do výzbroje vojáka, což by znamenalo možný průlom v technologiích zachraňujících život.
Dalším cílem plánovaným na rok 2020 je vypuštění orbitálního kosmického letounu z těžkého dopravního letounu Antonov-225 Mriya. Ruský prezident Vladimír Putin, který 20. ledna zavítal do průmyslového města Tula, kde předsedal mítinku FPI o vysoce přesných zbraních, zdůraznil, že projekty musejí být ambiciózní, ale realistické. Žádné hrady z písku, vědecké a technické iluze anebo bezbřehé fantazírování.
Šéf Kremlu chce výrazně zvýšit objem exportu ruské výzbroje, aby jeho země mohla konkurovat obrannému průmyslu v Evropě. I tak je Rusko přesvědčivě součástí skupiny největších exportérů zbraní.
Hlas Ruska citoval údaje státního Rosoboronexportu, podle něhož Rusko loni vyvezlo zbraně a vojenskou techniku za více než 260 miliard korun.
Na jedné straně jsou ruské zbraňové systémy dostatečně technologicky vyspělé, na straně druhé jsou přizpůsobeny úrovni obsluhujícího personálu těch zemí, které je nakupují.
Stále jde o relativně levné zbraně. A i když jejich cena roste, Rusko je stále schopno nabízet je za nižší cenu než západní konkurenti.
Osmatřicet procent všech uzavřených smluv loni připadalo na leteckou techniku. Její převaha v exportu je charakteristická pro všechny země a Rusko není výjimkou. Zpravidla 35 až 55 procent dodávek připadá na leteckou techniku a letecké zbraně. Mezi ruskými letadly zaujímají výsadní postavení bojové stroje postavené na základě platformy Su-30.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.