Obchod
Rusové prý dodají Argentině bombardéry. Ohrozí Falklandy?
05.01.2015 06:33
Bude Británie čelit další hrozbě v jižním Atlantiku poté, co by Rusko poskytlo Argentině tucet starších stíhacích bombardérů Suchoj SU-24 výměnou za potraviny? Konkrétně by to mohlo znamenat problém pro obranu Falklandských ostrovů, o které vede Londýn s Buenos Aires dlouhodobě spory. Informoval o tom minulý týden britský tisk. Moskva se k této zprávě zatím oficiálně nevyjádřila a nejrůznější vojenští experti ve světě ji zpochybňují.
Jak napsal britský list Daily Express, argentinské vojenské letectvo by mělo z Ruska dostat 12 strojů Su-24, jež jsou v kódu NATO označovány "Fencer". Tento letoun určený k útokům na pozemní cíle byl svého času považován za nejnebezpečnější v arzenálu vzdušných sil SSSR.
Díky schopnosti přízemního letu dokáže překvapivě zaútočit nepozorován radary protivníka. V extrémních případech dokáže stroj letět pouhých deset metrů nad zemí.
V důsledku toho zahájilo ministerstvo obrany v Londýně proces přehodnocení vzdušné obrany Falklandských ostrovů (Argentinci je nazývají Malvíny).
Ačkoli jsou Su-24 staré stroje, jejich sériová výroba začala roku 1971, a sama ruská armáda je už déle vyřazuje a postupně nahrazuje moderními Suchoji Su-34 (hlavní masa má být vyměněna do roku 2020), Su-24 ještě stále budí jistý respekt. Jako frontový bombardér zůstává hlavní údernou silou ruského taktického letectva.
Podle Jane's zahrnuje aktuálně protivzdušná obrana Falkland čtyři víceúčelové letouny Eurofigter Typhoon a střely země-vzduch Rapier. Na jihoatlantické základně je navíc permanentně rozmístěno 1200 vojáků.
Třebaže jsou eurofightery dost moderní na to, aby si poradily s tuctem Su-24, jež jsou zralé na důchod, letouny ze sovětské éry mají, jak už řečeno, stále kapacity na to, aby se jimi protivník cítil v nemalé míře ohrožen.
Dvoumístné nadzvukové Su-24 mají akční rádius 615 kilometrů, měnitelnou geometrii křídel a z jejich možné pestré výzbroje zmiňuje Daily Express laserově naváděné pumy, rádiem řízené rakety a protilodní střely. Stroj může nést též střely vzduch-vzduch pro vlastní obranu.
Podle britského zdroje zatím není známo, zda možná dodávka Su-24 Argentincům zahrnuje i výzbroj těchto letadel, i tak by se ale Falklandské ostrovy staly v případě útoku argentinského letectva zranitelnějšími.
Argentinská armáda teď disponuje jen stárnoucími stroji Mirage III či A-4 Skyhawk, což jsou letouny, s nimiž Argentina prohrála krátkou válku o Falklandy s Velkou Británii v roce 1982.
Ruská média britskou zprávu o možné dodávce tuctu suchojů Argentině poměrně široce citují, ale z moskevských vládních kruhů se k ní nikdo oficiálně nevyjádřil. Ruští vojenští experti, kteří věc komentují, pochybují, že se něco takového uskuteční.
Celý "obchod" by podle nich nedával příliš smysl a úderná síla Argentiny by se zvýšila jen málo, v žádném případě tak, aby začalo argentinské letectvo představovat pro obranu Falkland vážnější problém.
Maximálně by se podle nich o něco zvýšil jen obranný potenciál samotné Argentiny.
Pokud jde o dodávky potravin, Rusko je z Argentiny ve stále větším objemu kupuje, což se ještě o něco zvýšilo v důsledku aktuálních embarg Západ-Rusko.
Argentinci dále exportují do Ruska hlavně ovoce a mléčné produkty. V Buenos Aires si mimo jiné opakovaně pronajali od Rusů jejich polární lodě a vrtulníky k zásobování argentinských základen v Antarktidě.
K dodávkám Su-24 Argentině se obratem skepticky vyjádřili i tamní vojenští odborníci. Kdyby si podle nich Argentina chtěla od Rusů skutečně pořídit bojové letouny, tak by šlo o moderní stroje, třeba Su-34 nebo Mig-29. Ty jsou prý ale pro Argentinu příliš drahé.
Argentinská média citují tamního ministra obrany Augustina Rossiho, podle kterého jeho země s Ruskem žádné suchoje za potraviny vyměňovat nebude.
Argentinci nutně potřebují omladit svou vojenskou vzdušnou flotilu, ale vedle financí narážejí i na další potíže, především kdo jim vhodné stroje dodá. Argentinští generálové mají zájem o Gripeny E, hovoří se o 12 až 24 kusech, ale zatím se zdá, že Británie obchod zablokuje.
Řada expertů ve světě vyjadřuje názor, že v informaci o údajné dodávce ruských bitevníků Argentincům jde o dílo lobbistů, kteří bojují proti velkým škrtům v nynějším britském rozpočtu na obranu. Těžce to postihlo i letectvo a námořnictvo.
A údajná "ruská hrozba" je nyní v kurzu. Šlo by ji tak využít i v jihozápadním Atlantiku.
1