Blaho sankcí
Ruští agrárníci si mnou ruce. Jejich akcie vystřelily vzhůru
16.08.2014 05:55
Zákaz dovozu potravinářských produktů, který vůči Západu vyhlásila Moskva, způsobil, že akcie ruských potravinářských a agrárních podniků vyletěly do výšin. Nyní je, konstatují ruská média, na řadě stát. Pokud se konečně realizují už dlouho plánovaná opatření na podporu této branže, mohla by opět také dlouhodobě přitáhnout zahraniční investory.
Pouhý den poté, co Moskva vyhlásila sankce proti dovozu zemědělských produktů vybraných západních zemí, začaly se ruské potravinářské firmy radovat. Například akcie agrárního holdingu Razgulaj si polepšily o čtyřicet procent, obilného gigantu Rusgrejn o 36 procent, rybáren Russkoje more o devatenáct procent a přední podnikatelské skupiny na zpracování masa Čerkisovo o sedm procent.
Podle finanční a investiční společnosti IK-RUSS-INVEST podniky doufají ve zvyšování obratu, protože ruští zákazníci budou nyní muset pokrýt svou potřebu potravin z domácích zdrojů.
Podle odhadů některých expertů zvýší jen holding Razgulaj svůj obrat v příštím roce o 120 procent na asi šedesát miliard rublů (zhruba 33 miliard Kč). Pro strategické investory může být nákup akcií takových podniků dobrým uložením kapitálu. Lze doufat v roční renditu až šedesát procent.
Aby zvládli rostoucí poptávku, plánuje největší ruský producent a importér v oblasti rybářství, skupina Russkoje more, zvýšit vlastní výrobu, jež je z velké části soustředěna v rybářských podnicích v Murmanské oblasti.
Tiskové oddělení Russkoje more sdělilo, že chce navíc získat nové dodavatele z Asie, Turecka a Latinské Ameriky. Nadto se mají rozšířit už existující vztahy s chilskými producenty. Podnik GlavTorgProdukt chystá větší investice do pěstování lososů a jeseterů. Do konce roku 2014 chce ve Vyborgu v Leningradské oblasti postavit nový rybný závod.
Rusové se tak nemusejí obávat, že by jim na stole chyběly čerstvé mořské plody.
Aktuální vývoj na burze je hlavně důsledkem psychologického efektu, vysvětluje Ilja Balakirjev, šéfanalytik UFS Investment Company.
Nicméně, pro tento rok očekává celkově pozitivní výsledky pro ruský zemědělský a potravinářský průmysl.
Balakirjev současně zdůrazňuje, že jestli z toho branže bude profitovat i v příštím roce či dokonce dlouhodobě, závisí na tom, jak déletrvající sankce přijme společnost a jak rychle se podaří najít nové dodavatele.
Podniky v branži ještě nejsou ve správné kondici, což podle tohoto experta znamená, že zahraniční investoři se budou nejspíše zajímat především o přímé investice do zemědělství.
"To ovšem sehraje roli jen tehdy, jestliže sankce budou dlouhodobé, protože oblast zemědělství není příliš dynamická," dodává Balakirjev.
Další odborníci varují před tím, nechat se příliš ovlivňovat aktuální situací na trhu. Dlouhodobě by podle nich šlo pozitivně ovlivňovat burzovní kurzy jen za podmínky, že ruský stát opravdu zrealizuje slibovaná opatření na podporu zemědělství.
Začátek už by tu byl. Ruský premiér Dmitrij Medveděv pověřil svou vládu, aby vypracovala nové státní programy podpory agrárního a potravinářského sektoru v podmínkách sankcí. K tomu mají být vyčleněny také vyšší finanční sumy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.