Ruští muslimové chtějí ve státním znaku půlměsíc

Zahraničí
15. 4. 2011 14:15
Prezident Medveděv muftího Tadžuddina respektuje, ale půlměsíci neustoupí.
Prezident Medveděv muftího Tadžuddina respektuje, ale půlměsíci neustoupí.

Údiv komentátorů a protest pravoslavné církve vyvolal návrh vrcholné organizace ruských muslimů, aby se na oficiálním státním znaku Ruské federace objevil půlměsíc. Symbol islámu podle hlavního muftího ruských muslimů Talgata Tadžuddina na státní znak patří - měl by prý dokonce nahradit jeden z křížů nad vyobrazením dvouhlavého ruského orla.

Návrh je podle muftího nejlepším argumentem proti tvrzení ateistů, že náboženství národy Ruska rozděluje. Tadžuddin prý už načrtl možnou podobu příštího státního znaku a rozeslal ji duchovním správcům ruských muslimských provincií.

Nad hlavou ruského dvouhlavého "státního orla" jsou na ruském erbu dvě menší a jedna větší koruna; všechny tři jsou ozdobeny křížem. Příslušný ruský zákon předepisuje podobu orla i korunek, o křížích se ale nezmiňuje. Všeobecně se má za to, že jsou symbolem pravoslaví a připomínkou odkazu cara Petra Velikého.

"Na všech korunách na státním znaku - na dvou hlavách orlů a na jedné nad nimi - jsou kříže. Ale Rusko má dvacet milionů muslimů. To je 18 procent populace," řekl Tadžuddin deníku Moskovskoje novosti.

Tři korunky a půlměsíc žádný. Ústava to přitom nedefinuje.Návrh podle Tadžuddina dostal už i premiér Vladimir Putin, myšlenku změny státního znaku duchovní konzultoval s prezidentem Dmitrijem Medveděvem. O jejich reakci se muftí s ruskými novináři nepodělil, nicméně ruská pravoslavná církev reagovala okamžitě.

"Ruský znak prošel zkouškou času, nezlikvidovaly ho dokonce ani sovětské symboly," řekl agentuře Interfax mluvčí moskevského patriarchátu Vsevolod Čaplin. "Symbolika odpovídá místu, které má v ruské společnosti," vzkázal Čaplin muslimům a doporučil jim, aby svým půlměsícem ozdobili symboly menších ruských regionů.

Ruská pravoslavná církev podle analytiků nemá v úmyslu rostoucímu vlivu islámu ustoupit a přechází postupně na celém území státu do ofenzívy. Sám Čaplin před týdnem pravoslavné věřící povzbudil, aby svou víru neskrývali. V článku pro církevní časopis Mocná Rus vyzval k "mravní revoluci" a nabádal věřící, aby vyvěšovali symboly pravoslaví nejen ve svých domácnostech, ale i na veřejných místech a pracovištích.

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , Kreml

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ