Proti 11 údajným ruským špionům bylo dnes v New Yorku oficiálně vzneseno obvinění ze spiknutí a proti devíti z nich i z praní špinavých peněz. V obvinění se uvádí, že jako tajní agenti pracovali ve prospěch Ruska. Není tam ale ani slovo o špionáži.
Pokud budou usvědčeni, hrozí jim trest minimálně pěti let vězení za předávání informací cizí mocnosti. Ti, kteří byli navíc obviněni z praní špinavých peněz, mohou odejít od soudu s trestem až 25 let vězení. Kdyby byli obviněni ze špionáže, hrozilo by jim i doživotí.
ČTĚTE TAKÉ: New York je díky Rusům znovu známým rájem špionů
Šikovná krasavice neúspěšnou agentkou: Anna Chapmanová
Spekuluje se, že Moskva chystá hromadnou výměnu možná až deseti osob vězněných v ruských věznicích za deset údajných ruských špionů, kteří byli koncem června zadrženi v USA. Oznámil to moskevský rozhlas s odvoláním na zdroje ruské justice. Výměna vězněných osob by se měla uskutečnit ve čtvrtek, patrně v Británii. Oficiální místa v Rusku ani v USA se zatím ke zprávám o výměně nevyslovila.
Americký právník zastupující jednoho z ruských podezřelých řekl, že řízení před soudem v Alexandrii u Washingtonu, jež mělo určit, zda tři z podezřelých by měli stanout před soudní porotou, bylo odloženo. Týká se to Michaela Zottoliho (Michaila Kucika), Patricie Millsové (Natalije Pereverzevové) a Michaila Semenka, kteří se už ke své ruské vlasti přihlásili. Případ byl předán z Alexandrie soudu v New Yorku. Obdobné rozhodnutí o předání případu do New Yorku dnes učinil i soud v Bostonu u dvou dalších podezřelých.
Podle původních zpráv chtěla Moskva vyměnit jen jednoho z údajných špionů zatčených v USA. Vyměněn měl být za vědce Igora Suťagina, který byl v roce 2004 v Rusku odsouzen k 15 letům vězení za špionáž. Některé ruské zdroje však tvrdí, že by výměna mohla být rozsáhlejší.
Suťagin, který byl vědeckým pracovníkem ruského Ústavu strategických studií USA - Kanada, byl zadržen v říjnu 1999. Byl obviněn, že předával utajované informace představitelům britské firmy, která byla podle ruské kontrarozvědky spojena s americkou výzvědnou službou CIA.
O Suťaginovo propuštění se zasazovala řada mezinárodních organizací, Amnesty International ho označuje za politického vězně.
"Chtějí Suťagina vyměnit za někoho, kdo je obviněn ze špionáže ve Spojených státech," řekla Suťaginova obhájkyně Anna Stavická. "K výměně má dojít zítra," dodala s tím, že Suťagin by měl být nejprve odeslán z Ruska do Británie. Vyšetřovatelé podle Stavické sdělili Suťaginovi jména všech osob, které budou vyměněny, ale vědec je ve stresu zapomněl.
Podle ruské agentury Interfax byl Suťagin v pondělí odvezen z věznice v Archangelsku, kde si odpykává trest, do moskevské vazební věznice Lefortovo. "Bylo rozhodnuto poslat ho do Anglie výměnou za některé lidi, které Rusko potřebuje víc," řekl Interfaxu právník Ernst Čornyj.
Americká FBI minulý měsíc zadržela v USA deset osob, které obvinila z nezákonného shromažďování informací pro Rusko a praní špinavých peněz. Kromě jedné zadržené, která je občankou USA, by všichni ostatní měli být ruskými občany, kteří žili ve Spojených státech většinou pod falešnými jmény. Jedenáctý podezřelý je na útěku.
Foto: Profimedia.cz a ČTK/AP