Proruští ozbrojenci ve východoukrajinském Slavjansku v neděli večer propustili švédského člena mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejíž účastníky od pátku zadržují. Předtím dali separatisté na vědomí, že budou jednat s delegací OBSE, která chce dosáhnout propuštění skupiny svých vojenských pozorovatelů. Mezi zadrženými, které povstalci považují za vyzvědače, je i příslušník české armády. Jeden ze zadržených pozorovatelů dnes prohlásil, že skupina je v pořádku.
Mluvčí samozvaného slavjanského starosty Vjačeslava Ponomarjova Stella Choroševová uvedla, že Švéd byl propuštěn ze zdravotních důvodů. "Trpí mírnou formou cukrovky, proto jsme se rozhodli nechat ho jít," řekla Choroševová s tím, že nikdo další prozatím osvobozen nebude.
Švédský ministr zahraničí Carl Bildt propuštění švédského důstojníka uvítal, na Twitteru ale zdůraznil, že trvá na okamžitém osvobození všech zbývajících inspektorů OBSE. Bez podrobností dodal, že se Švédem telefonicky hovořil.
Separatisté uspořádali tiskovou konferenci v budově městského úřadu ve Slavjansku, na kterou pozvali asi šest desítek novinářů. Před ně pak předvedli osm západních pozorovatelů OBSE. Zadržovaní byli v civilních oděvech a působili dojmem, že jsou v dobrém zdravotním stavu.
"Jsme důstojníci OBSE s diplomatickým statusem," prohlásil jménem skupiny její šéf, německý plukovník Axel Schneider. "Naše přítomnost ve Slavjansku je bezpochyby politickým nástrojem pro ty, kdo v regionu rozhodují. Využijí ji při vyjednávání," dodal.
Schneider novinářům řekl, že členové skupiny nebyli fyzicky vystaveni špatnému zacházení. Zdůraznil, že skupina přijela do Slavjansku beze zbraní a striktně dodržovala svůj mandát podle pravidel OBSE. Dodal, že nejsou válečnými zajatci, ale "hosty" slavjanského starosty.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier označil ukazování zajatců za nechutné divadlo. "Veřejné předvádění pozorovatelů OBSE a ukrajinských příslušníků tajné služby jako vězňů je nechutné a bezostyšně to uráží důstojnost obětí," uvedl v prohlášení.
Steinmeier tak reagoval i na fakt, že proruští radikálové novinářům umožnili pořídit záběry zadržené trojice příslušníků ukrajinské tajné služby SBU, které kamery zachytily bez kalhot, s očima přelepenýma páskou, viditelně zbité a zakrvácené.
Samozvaný starosta Ponomarjov ještě před tiskovou konferencí se zajatými inspektory OBSE dal najevo optimismus: věří, že se podaří najít řešení situace, a navrhuje výměnu za separatisty vězněné ukrajinským režimem.
"Vojáci (inspektoři OBSE) jsou rukojmími situace, ale myslím, že všechno bude v pořádku. Dosáhneme nějaké dohody," řekl.
Ponomarjov tvrdí, že u zadržených byly nalezeny dokumenty nasvědčující tomu, že vyvíjeli výzvědnou činnost. "Když nalezneme mapy, ve kterých jsou údaje o našich strážních stanovištích, vyvolává to dojem, že jde o lidi vykonávající určitou špionážní misi," prohlásil.
OBSE v pátek uvedla, že zadrženi byli vojenští pozorovatelé ze zvláštního týmu pro kontrolu odzbrojení podle Vídeňského dokumentu z roku 2011. Na Ukrajině současně působí také mise civilních pozorovatelů.
Německé ministerstvo obrany ke zmíněné misi uvedlo, že inspekci OBSE schválilo. "Nešlo tedy o nějaké bilaterální opatření, ale o misi na pozvání Ukrajiny, kterou OBSE odsouhlasila," uvedl mluvčí ministerstva. Dodal, že inspekce začala v březnu a že Německo je v pořadí čtvrtou zemí, která od té doby kontrole velí.
Cílem je podle Berlína vybudování důvěry a zajištění otevřenosti. "Proto je nutné vysílat neutrální pozorovatele pod záštitou OBSE i do krizových oblastí," dodalo ministerstvo obrany.
Zadrženou skupinu tvoří podle OBSE tři němečtí vojáci a německý překladatel a vojenští zástupci z Česka, Polska, Dánska a také Švéd, který je již na svobodě. Český voják má hodnost podplukovníka a v armádě působí v odboru kontroly odzbrojení, informovalo české ministerstvo obrany. Ozbrojenci podle německých zdrojů zajali také pět ukrajinských vojáků, kteří mezinárodní tým doprovázeli, a jejich řidiče.