Sibiřští Čukčové v nerovném <span>boji s alkoholismem</span>

Zahraničí
25. 8. 2009 09:10
Na nejvýchodnější výspě Ruska. Stan Čukčů na sibiřské pláni.
Na nejvýchodnější výspě Ruska. Stan Čukčů na sibiřské pláni.

Na nejvýchodnější výspě Ruska. Stan Čukčů na sibiřské pláni.Vladislav Rintytegin je alkoholik, ale tři roky už nepije. Vydal se na tříměsíční cestu po Čukotce, aby pomohl lidem, jako je on. Na ruském Dálném východě, domově Čukčů, Evenků a Eskymáků, není jediná vesnička, která by unikla prokletí alkoholu.

"Uspořádali jsme pro děti soutěž v kreslení. A víte, co nakreslily? Rozbité skleničky, krev a hřbitovy. A to všechno kvůli vodce," říká sedmačtyřicetiletý dobrovolný pracovník Červeného kříže.

Ani sedmdesát let sovětské vlády místní domorodé obyvatelstvo nevykořenilo, až takzvaná perestrojka (přestavba) slavně započatá za Michaila Gorbačova v 90. letech minulého století měla na domorodce naprosto devastující vliv. V následujících letech, kdy zavládlo právní bezvládí, kdy si každý dělal, co chtěl, pytláci začali decimovat sobí stáda domorodců, jediný zdroj jejich obživy.

Vladislav Rintytegin vede kampaň proti alkoholu. Úkol vpravdě obtížný.Subvence z Moskvy náhle přestaly a Čukčové, Eskymáci a Evenkové nebyli s to zastavit kolaps svého tradičního způsobu života. Hlad, bída a alkohol pak zkázu dokončily.

"Každý teď mluví o krizi, ale my v krizi žijeme už od 90. let," říká šestapadesátiletá učitelka jazyka Evenků Alexandra Chalkachanová z Magadanu.

Abramovič - spasitel chovu sobů

Miliardář Roman Abramovič, který byl sedm let gubernátorem Čukotky, přinesl do místního regionu, kde den končí o devět hodin dříve než v Moskvě, určitou naději. Než z funkce loni odstoupil, investoval majitel londýnské Chelsea v oblasti 2,5 miliardy dolarů. Chov sobů zažil renesanci a příjmy na Čukotce vzrostly proti konci 90. let pětkrát.

Ale alkoholismem stále trpí asi 3,5 procenta populace, říká pětatřicetiletý Roman Kopin, který po Abramovičovi převzal funkci gubernátora. Polovinu alkoholiků tvoří domorodí obyvatelé, jejichž biologická schopnost adaptace na alkohol je velmi nízká. Domorodců je asi 30 procent obyvatel Čukotky, země, do níž by se vešla celá Francie s Islandem navrch. Každý čtvrtý je pastevec sobů. Čukčů je z 50tisícové populace asi 23 procent. Největší etnická skupina jsou Rusové, jichž je celkově asi polovina.

Chov sobů, tradiční obživa Čukčů.Roční spotřeba alkoholu na hlavu je na Čukotce 26 litrů, zatímco v Rusku, jehož vedení aktuálně znovu vyhlásilo alkoholismu údajně nesmiřitelný boj, je to 18 litrů. Problém je tak vážný, že úřady už zakázaly prodej tvrdého alkoholu od osmi hodin večerních do poledne příštího dne.

Foto: Reuters, Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ