Halloween, anglosaský lidový svátek, se 31. října neslaví zdaleka jen v USA, ale už téměř na celém světě. Také v Rusku, ale ne všude. Jako každý rok se tam vedou diskuze o smyslu a nesmyslu Halloweenu. Dokonce o jeho negativním vlivu na děti a mládež.
K zákazu oslav Halloweenu letos přistoupily úřady v Karelské republice, Omské oblasti, Krasnodarské oblasti a ve městě Blagověščensk v Amurské oblasti. Největší odpůrci dovezeného svátku tam pocházejí stejně jako jinde v Ruské federaci z řad pravoslavné církve. Kritičtí jsou však i někteří politici a úředníci.
V Archangelské oblasti oslavy zakázalo tamní ministerstvo pro výchovu a vědu ve školách a vzdělávacích zařízeních. Příslušní činovníci se odvolávají na výsledky vědeckého zkoumání dvou federálních institutů, jež se zabývají rodinou, výchovou a pedagogickými inovacemi, podle nichž se Halloween negativně promítá do výchovy a socializace dětí. Vedle toho archangelské ministerstvo uvedlo, že svátek není v souladu s cíli a úkoly vzdělávacího procesu.
V Rusku to není zdaleka poprvé, co byly takové zákazy vyhlášeny. Objevily se i snahy zapovědět Halloween v zemi úplně, což nedávno získalo na aktuálnosti kvůli napjatým vztahům mezi Ruskem a Západem, hlavně Spojenými státy, kde je Halloween velmi populární.
Viktor Slobodčikov z Ústavu pro výzkum dětství, rodiny a výchovy při Ruské akademii vzdělávání (REA) míní, že převleky a kostýmy, které k Halloweenu patří a jež jsou spojeny se zápornými postavami, mohou dětem způsobit újmu.
"Děti lze velmi snadno ovlivnit," říká. Když se zlo stane hrou, děti si na ně postupně zvykají. Slobodčikov argumentuje studiemi, podle nichž dospívající a později dospělí nedokážou od sebe zlo a dobro rozlišovat a často reagují nepřiměřeně brutálně.
"Co budeme dělat, když to, co je dobro a zlo, bude definovat jen trestní zákoník?" ptá se. Je však přesvědčen, že možný škodlivý vliv působí jen na děti. Zralé osobnosti se mohou kostýmových svátků klidně účastnit, protože se už umějí uvědoměle rozhodovat a nevystavují se nebezpečí, že zamění zakázané a povolené.
Georgij Gersakin, obchodní vedoucí on-linového prodeje kostýmů Arlekino, uvádí ze své zkušenosti, že Halloweeen se ještě úplně nezařadil mezi oblíbené ruské svátky. Loni se prodej halloweenovských kostýmů blížil nule. Zákazníci mají podle něj zájem o převleky související s mottem oslav jejich firem nebo se studentskými veselicemi. "Jednotliví kupující jsou výjimkou," dodává byznysmen.
V Moskvě je však Halloween už dost známý a oblíbený. Většina populárních lokálů je plná a vstup je povolen jen v kostýmech. Lidé z branže tvrdí, že je to hlavně svátek pro bary a restaurace. V ruské klubové kultuře už tak Halloween získal své pevné místo.
Přesto lidé z této branže přiznávají, že ruský Halloween má své zvláštnosti a hlouběji pod kůži se Rusům nedostal, což se týká i pamlsků a pokrmů, které se poslední říjnový den konzumují. Americké dobroty to nebývají. Chybějí i typicky americké atrakce jako domy hrůzy a další děs nahánějící prvky.
Kostýmy často souvisejí s ruskou mytologií a pohádkami, mají zkrátka národní kolorit. To Rusům v jistém smyslu ulehčuje i výběr převleků. V USA existují neoficiální seznamy kostýmů, jež někdy bývají považovány za politicky a jinak společensky nekorektní.