Anna Chapmanová, bývalá ruská 'spící' agentka ve Spojených státech, po návratu do Ruska rozhodně nespí a rozjíždí nové a nové aktivity. Atraktivní rudovláska nyní začala podnikat v módě. V Rusku chce otevřít řetězec butiků, jež budou nabízet kvalitní módu za ceny dostupné i jejím chudším krajankám.
První z jejích obchodů má už brzy začít fungovat v Moskvě. Co bude mít na skladě, naznačila o uplynulém víkendu módní show v turecké Antalyi. Na tamnějším molu se Chapmanová loni prošla v dlouhých rudých šatech se dvěma muži v tmavých kvádrech po svých bocích.
Jak se na bývalou špionku sluší, chlápci hráli její osobní strážce, tajné agenty.
Jedenatřicetiletá Ruska, kterou Američané vyhostili z USA spolu s dalšími devíti Rusy roku 2010, má s vystupováním na módních show slušné zkušenosti.
Modeling je jednou z činností, s nimiž si rodilá Volgograďanka (dočasně Stalingrad) vydělává po svém nedobrovolném návratu do Ruska na chleba.
Oblečení pro ženy, jež chce Chapmanová (příjmení má po bývalém britském manželovi) nabízet, má být vhodné jak pro město, tak venkov.
Do jaké míry se na módním projektu podílí finančně její hlavní zaměstnavatel, ruská banka FondServisBank (FSB), není známo. Zkratka finančního ústavu je současně zkratkou hlavní ruské špionážní služby, kontrarozvědky - Federaľnaja služba bezopasnosti. Spojení nejznámější ruské špionky s bankou FSB je údajně čistě náhodné.
Chapmanová prozradila, že šaty a doplňky pro své kolekce nevytváří sama, ale že bude zaměstnávat domácí studenty, kteří se věnují příslušným oborům. Agentka OOSex se už kdysi snažila fušovat do módy, nicméně její návrh vytvořit nové uniformy pro ruské kosmonauty se nesetkal s kladnou odezvou.
Chapmanová dnes sedí ve správní radě banky FSB, která ji před třemi lety zaměstnala jako poradkyni. K její náplni práce patří údajně inovace v IT. Ať tak či onak, Chapmanová se stala tváří banky, která financuje letecký a kosmický výzkum.
I proto se loni objevila před televizními kamerami na Bajkonuru při jednom ze startů nosné rakety s novou posádkou (tehdy rusko-americké) k Mezinárodní vesmírné stanici. Novináři se dozvěděli, že je na kosmodromu jako poradkyně prezidenta FSB.
Zatímco její kolegové špioni se po vyhoštění z USA roku 2010 snažili většinou ztratit v davu a žít anonymně, z Chapmanové se rychle stala celebrita, která se těší přízni nejvyššího vládce Kremlu a jeho poskoků.
Z tohoto titulu dostala vysokou funkci v sociální radě proputinovské organizace Mladá garda, jež je součásti strany Jednotné Rusko. Co přesně u Putinových mládežníků dělá, o tom se ven nedostávají prakticky žádné informace. Nejspíše tam působí jako jistý druh zasloužilého maskota.
Aktivity Chapmanové jsou ale mnohem pestřejší - a jsou vidět. Vedle už zmíněných činností má zkušenosti i jako fotomodelka či herečka ve filmu. Jako dárek dostala jednou lvíče. Uspěla též jako moderátorka pořadu o záhadách světa v soukromé televizní stanici REN TV.
Svůj slib, který dala ze studia v 35. patře jednoho moskevského mrakodrapu na začátku vysílání seriálu, že zmíněné záhady rozřeší, sice neplní, ale i tak ji prý má většina diváků této televize ráda. I někteří novináři prohlásili, že jejich nová kolegyně má talent.
Atraktivní exšpionka, která je i v čele vlastní nadace pro zrakově postižené děti, se ale doma nesetkává jen s vlídným přijetím. U jisté části krajanů jí třeba ublížilo, když se přišlo na to, že ve svých novinářských pokusech vykrádala jiné autory.
Při její přednášce na jedné z univerzit v Petrohradě jí studenti přivítali slogany jako "Chapmanová, opusť univerzitu" nebo "Kreml a pornostudio jsou jiným směrem".
Loni v létě vzbudila rozruch, hlavně v Baku, když se objevila ve skupině novinářů a politiků v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžán tam nevidí rád vůbec žádné celebrity, natož celebrity špionské.
Loni na sebe upoutala celosvětovou pozornost zprávou na Twitteru určenou americkému IT disidentovi Edwardu Snowdenovi, který utekl z USA do Ruska. Zpráva zněla: "Snowdene, chceš si mě vzít?" Později vznesla dotaz na americkou špionážní službu NSA, zda se postará o její a Snowdenovy děti.
Ke svatbě nakonec nedošlo. Na otázku, zda myslela svůj vzkaz vážně, ruská femme fatale listu Wall Street Journal odpověděla: "Račte zapojit svou představivost." Poté dodala, že nabídku své ruky Snowdenovi stoprocentně vážně myslet nemusela.