Proces s expremiérkou
Soud nepustí Tymošenkovou z vazby, protesty sílí
08.08.2011 16:29
Kyjevský soud, který projednává "plynovou kauzu" ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové, dvakrát odmítl žádost obhajoby o její propuštění z vazby, kde je od pátku za údajné pohrdání soudem. Soudce Rodion Kirejev vůdkyni opozice odmítl propustit na svobodu přes naléhání ombudsmanky Niny Karpačové a dokonce i navzdory zárukám, které soudcům nabízel patriarcha ukrajinské pravoslavné církve Filaret. Tymošenková čelí obvinění z poškození státu při podpisu smlouvy o nákupu ruského zemního plynu v roce 2009. Hrozí jí trest až deset let vězení.
Soudce zdůvodnil svůj odmítavý postoj opakovanými a hlasitými projevy odporu, jimiž Tymošenková doprovází téměř každý výrok žaloby či soudu. I dnes dopoledne při příchodu soudu odmítla povstat a soudce Kirejeva označila za "loutku režimu", kterou nezbývá než ignorovat.
"O nic se vás prosit nebudu, nikdy se před vámi nepostavím, budu bojovat, jak mi budou stačit síly," řekla bývalá premiérka. Vyjádřila také naději, že ji podpoří mezinárodní společenství. Její slova přijali přítomní v sále potleskem, Kirejev pohrozil vyklizením soudní síně.
Na centrální kyjevské třídě Chreščatyk vyjadřovalo nadále podporu vůdkyni opozice několik tisíc lidí. V postranních ulicích byly připraveny k zásahu stovky policistů, kteří však proti demonstrantům nezakročili. Podle informací kyjevského tisku ale policie zabránila příjezdu několika dalších tisíc lidí ze západu země, který je tradiční baštou Tymošenkové. Dopravní policie údajně už v neděli odkláněla kolony autobusů s demonstranty mimo město.
Podporu Tymošenkové vyjádřilo společenství krymských Tatarů, které vydalo zvláštní prohlášení označující proces za zpolitizovaný. K protestům se připojil i bývalý ministr hospodářství ve vládě Tymošenkové Bohdan Danylyšyn, který od ledna žije v Praze jako politický azylant. Zatčení Tymošenkové podle něj "zablokovalo společenský dialog na Ukrajině a signalizuje konec etapy demokratického rozvoje země".
Tymošenková ještě před zahájením soudního řízení řekla novinářům, že bude pokračovat ve svém úsilí učinit z Ukrajiny skutečný evropský stát. Jako vždy perfektně nalíčená s vlasy stočenými na hlavě do tradičního copu u soudu neměla pouta na rukou. "Vězení je vězení, nechci si na nic stěžovat. Je to zkouška, ale také smysl mého života, abych jednala tak, aby se Ukrajina stala opravdovým evropským státem."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.