V ruské státní televizi měli diváci zvolit nejdůležitější osobnost ruských dějin. Ruský diktátor Josif Vissarionovič Stalin (1878 až 1953) dlouho vedl - a o své vítězství přišel až na samém konci těsným poměrem hlasů. Skončil třetí. Vítězem televizní soutěže Jméno Ruska se stal Alexandr Něvský, panovník z první půle 13. století.
Kníže Alexandr Něvský proslul vítězstvím nad švédskými a německými rytíři, v klání o přízeň diváků porazil literáty i diktátory.
Druhá příčka patřila reformátorskému premiérovi z počátku minulého století Petru Stolypinovi. Až za Stalinem, tedy na čtvrté příčce skončil básník Alexandr Puškin.
Za Alexandra Něvského, který sesbíral více než 525 tisíc hlasů, se v sobotním "předfinále" v televizi Rossija zasazoval metropolita Kirill. Stalin dostal jen asi o 5,5 tisíce hlasů méně.
K finalistům soutěže patřili také spisovatel Fjodor Dostojevskij, carové Ivan Hrozný, Petr I. a Alexandr II. a carevna Kateřina Veliká, vůdce bolševické revoluce Vladimír Iljič Lenin a vojevůdce Alexandr Suvorov.
Hlasovalo se celkem 90 dní a diváci poslali do televize zhruba 4,5 milionu hlasů.
Četní ochránci lidských práv si stěžovali na nekritický přístup organizátorů soutěže k historii. Stalin v ní byl podle nich představen jako velký reformátor a ne jako tyran.
Soutěž Jméno Ruska je obdobou podobných anket ve světě, v nichž se vybírají nejvýznamnější historické osobnosti. V Česku svého času v televizní soutěži o největšího Čecha vyhrál král Karel IV., ovšem až po diskvalifikaci smyšleného génia Járy Cimrmana. V sousedním Německu se roku 2003 při hlasování v televizi ZDF stal největším Němcem první spolkový kancléř Konrad Adenauer.
Foto: archiv