Na skutečného viníka tragédie malajsijského boeingu na východní Ukrajině nelze ještě stále jednoznačně ukázat prstem, třebaže už kratičce po pádu stroje a smrti 298 lidí začali mnozí obviňovat z masové vraždy proruské separatisty. Jednoznačné důkazy o tom však dosud nikdo nepředložil, což znamená volné pole pro alternativní teorie příčin tragédie a hledání jiných viníků.
Od minulého týdne koluje na webu další možná verze zničení Boeingu 777. Přestože je zajímavá, média jí věnují minimální pozornost. Malajsijský letoun podle ní nesestřelila raketa (hovoří se hlavně o ruském protiletadlovém systému Buk), nýbrž dvě vojenská letadla, jež na svou kořist zaútočila ze dvou stran.
S teorií přišel bývalý letecký kapitán Peter Haisenko. Tento Němec, jak o sobě sám píše, má bohaté zkušenosti s létáním, tři desítky let řídil dopravní stroje jako B727, DC8, B747, B737, DC 10 a A340.
Poté našel zálibu v kritické žurnalistice, začal psát knihy a rovněž založil nakladatelství AnderweltVerlag. V roce 2013 k tomu přidal onlinový magazín Anderweltonline.co. Tolik stručně k jeho osobě.
Haisenko uvádí, že ho zprvu udivilo, jak málo fotografií vraku letu MH17 lze na webu najít. Všechny jsou navíc v nízkém rozlišení, prý až na jednu. Jde o fragment kokpitu, přesněji část nosu trupu pod okénky na straně, kde sedí kapitán. Tento snímek je prý šokující.
Pokud si fotografii zvětšíte, musíte dojít k závěru, že je doslova jako řešeto. Pozorný pozorovatel by si ale měl všimnout ještě důležitějších věcí. Podle bývalého pilota jde o stopy po střelbě, přičemž popisuje v zásadě dva typy děr.
Menší otvory jsou čisté a kulaté s okraji zahnutými dovnitř trupu letadla. Můžou pocházet od zbraně ráže 30 milimetrů. Naopak okraje větších děr jsou vychýlené směrem ven, z trupu boeingu. Dále jsou na fotografiích patrné menší průřezy, jež jsou všechny vyhnuté ven.
Vše přirozeně naznačuje, že kokpit byl vystaven palbě ze dvou stran - zřejmě protilehlých. Haisenko je přesvědčen, že jde o otvory po střelách, které do trupu vlétly (menší) a zase z něj vylétly (větší). O menších řezech se domnívá, že je způsobily střepiny, které letěly pilotní kabinou a zase prorazily ven.
Zatímco kokpit je prostřílen doslova jako cedník, nevykazují zbylé části letadla viditelné stopy po střelbě. Výjimkou je část křídla, na níž je vidět podlouhlá rýha po nějaké munici. Zbytek stroje, alespoň podle dostupných fotografií, ostřelován nebyl. Rozpadl se jako puzzle rozlámané na nejslabších místech konstrukce.
"Co se tedy mohlo stát"? ptá se Haisenko. Informace z Ruska hovoří o tom, že podle záznamů radarů se blízko boeingu před jeho zničením pohyboval nejméně jeden podzvukový bitevník Su-25. Možná i dva. Ale věřte ve válce o Ukrajinu informacím z Moskvy nebo Kyjeva...
Suchoj to nezvládne
K výzbroji Su-25 patří dvouhlavňový revolverový kanon GŠ-30-2 ráže 30 mm. Letoun má k dispozici dva druhy munice - protitankovou a tříštivou.
Druhá jmenovaná, míní Haisenko, mohla explodovat uvnitř kabiny a v potahovaném plechu vytvořit výstupní krátery. Materiál je vytržen, ne vytaven jako u vstupních impaktů. Podle Haisenka podporují jeho teorii rovněž na zemi rozeseté trosky boeingu.
Při čtení Haisenkových vývodů si však je třeba obratem položit otázku, jaká letadla na dopravní stroj zaútočila? Snad zmiňované ukrajinské suchoje?
Letečtí a vojenští odborníci už poměrně přesvědčivě doložili, že stroje Su-25 by takovou misi, navíc koordinovanou, jen velmi těžko zvládly. Je to málo pravděpodobné z řady důvodů. Su-25 má praktický dostup kolem sedmi tisíc metrů. Dynamicky vystoupat na letovou hladinu rychleji letícího boeingu je sice možné, ale velmi obtížné. Je k tomu navíc třeba zkušeností a výcviku, které ukrajinští vojenští piloti nemají. Stroj Su-25 nadto nemá přetlakovou kabinu. A tak dále...
U těch, kteří cítí nedůvěru vůči verzi, již v souvislosti s tragédií malajsijského boeingu okamžitě začaly zastávat západní sdělovací prostředky a již považuje za pravdivou mnoho západních politiků, tedy že letadlo sestřelili proruští separatisté (možná za přímé pomoci Rusů), se Haisenkova teorie těší na sociálních sítích slušnému zájmu. Mimo jiné proto, že důkazy o vině separatistů zatím nikdo nepředložil. Ani USA, jež zprvu tvrdily, že je mají. Přitom je velmi pravděpodobné, že vědí více, než zatím zveřejnily.
Nejenže Američané soustředí na východní Ukrajinu značné množství špionážních prostředků, ale v době zničení boeingu 17. července se v Černém moři konalo cvičení Severoatlantické aliance BREEZE 2014, jehož součástí je i elektronické vedení války - za účasti příslušných letounů.
Lze proto předpokládat, že vedle satelitů měly západní armády region Doněck a Luhansk pod plnou elektronickou a radarovou kontrolou. Jejich pozornosti tak nemohla uniknout snad ani ona příslovečná myš, natož raketa systému Buk, která za sebou zanechává výraznou stopu. Ti, kdo pochybují o vině separatistů, se tak mohou poměrně oprávněně domnívat, že Západ něco tají. Něco, co je mu velmi nepříjemné a co by zprofanovalo nynější protiruské sankce a tvrdý postoj vůči Kremlu.
Hlavně pro blízké obětí letecké tragédie to musí být krutá nejistota.
Předběžná analýza hlasové konverzace zaznamenané v černých skříňkách malajsijského letadla sestřeleného nad Ukrajinou ukazuje, že před pádem stroje se na palubě nic mimořádného nestalo. S odvoláním na informaci vyšetřovatelů to tento týden v úterý napsal malajsijský list The New Straits Times.
Vše tedy nasvědčuje tomu, že události předcházející katastrofě byly velmi náhlé.
"Z toho, co jsme zatím slyšeli, vyplývá, že se nestalo nic neobyčejného," řekl listu zdroj blízký vyšetřování. "Neexistuje žádný náznak, že by pilot zaznamenal nebo pocítil cokoli mimořádného," konstatoval zdroj. Další informace odmítl uvést s tím, že první předběžná oficiální zpráva by měla být zveřejněna tento týden.