Trump a Putin: političtí spojenci?

Zahraničí
28. 6. 2016 05:48
Donald Trump.
Donald Trump.

Americký prezidentský kandidát Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin si projevují vzájemné sympatie. Oba jsou vůdcovskými typy bez velkých ohledů ke svému okolí. Co by to znamenalo, pokud by se Trump stal prezidentem?

Jaký je rozdíl mezi anglickými slovíčky bright a brilliant? To první se dá přeložit jako chytrý, druhé znamená o stupeň více - třeba geniální. A záměna těchto dvou slov prý způsobila, že se po světě rozšířil mýtus o sympatiích ruského prezidenta Vladimira Putina k americkému prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi. "Řekl jsem jenom, že je to chytrý člověk. Copak snad není chytrý? Je," řekl Putin na summitu v Petrohradě v panelové diskusi moderované známým novinářem televize CNN Fareedem Zakariou. "Proč vždycky měníte význam toho, co řeknu," vyčinil pak ještě Putin moderátorovi, který původně interpretoval jeho slova na adresu Trumpa: "Je to skutečně geniální a talentovaný člověk."

Na komentáře k politickým lídrům a událostem ve chvíli, kdy ještě probíhá předvolební kampaň, si dává Putin velký pozor. Příkladem může být brexit, kde Putin na velké tiskové konferenci týden před hlasováním odmítl cokoli i naznačit. Žádné komentáře dosud nevěnoval ani Trumpově protikandidátce Hillary Clintonové.

Ruský prezident Vladimir Putin.Určité jiskření probíhá i v opačném směru - Trump opakovaně označil Putina za "silného lídra". Nevyjádřil se ale dostatečně jasně, zdali to myslí v pozitivním smyslu: "Silný neznamená dobrý. Putin je silný lídr, nesporně. Mohu jmenovat mnoho silných lídrů a mnoho slabých. Neříkám, že je to špatné nebo dobré. To je prostě fakt," cituje Trumpa server Sputnik. On sám i jeho rodina ale mají skoro třicetiletou historii snah o obchodování s Ruskem a někteří lidé s ruskou zkušeností figurují i v Trumpově týmu.

Sen o moskevském mrakodrapu

O Rusko se tehdejší obchodní magnát Donald Trump začal zajímat koncem osmdesátých let, když s Gorbačovovou perestrojkou začaly tát ledy a země se pomalu otvírala zahraničním podnikatelům. Poprvé do Moskvy vyrazil v roce 1987 se svou tehdejší manželkou českého původu Ivanou. Chtěl zjistit, jak vypadají luxusní hotely pro případné otevření společného podniku a cestovní kanceláře přímo v Kremlu.

Trump chtěl uskutečnit svůj sen - postavit v Moskvě Trump Tower, mrakodrap s obchodním centrem, jaké už vybudoval na několika místech v USA, ale také v Panamě, Torontu či Dubaji. V roce 2005 dokonce uzavřel kontrakt s konkrétními firmami, projekt se nakonec neuskutečnil, přestože se v něm intenzivně angažoval jeho syn Donald Trump junior: "Čím dál více tady chceme dělat byznys, zjišťujeme, že je to úplně jiný svět. Je to otázka toho, kdo koho zná, čí bratr koho platí. Ve skutečnosti je to hrůzné místo," popsal už dříve Trump mladší svoji zkušenost.

Poté se Trump začal soustřeďovat na jiný druh byznysu, prodej nemovitostí bohatým Rusům přímo ve Spojených státech i jinde ve světě. V roce 2008 tak prodal za 95 milionů dolarů zámeček v Palm Beach oligarchovi Dmitriji Rybolovlevovi, před třemi lety spojil síly s miliardářem ázerbájdžánského původu Arasem Agalarovem. Ten je dobře zapsán u prezidenta Putina, a navíc hoří stejnou vášní jako Trump - budovat výškové stavby a pojmenovávat je po sobě. "Přesvědčoval jsem otce, že bude skvělé mít Trumpův mrakodrap hned vedle toho Agalarovova," řekl syn oligarchy Emin.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ