Válečné zločiny armády
Tvrdé boje v Luhansku a Doněcku. Umírají další civilisté
25.07.2014 11:10
Ve východoukrajinském Doněcku v noci pokračovaly tvrdé boje mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou, oznámilo v Kyjevě velení armádní protipovstalecké operace. Prakticky ze všech čtvrtí se ozývala střelba a výbuchy, několik civilistů zahynulo. Povstalci prý ostřelovali letiště v Doněcku i v Luhansku. Human Rights Watch obviňuje ukrajinskou armádu z válečných zločinů.
V Doněcku se v noci soustředily boje do okolí Československé ulice na severozápadě města, uvedla agentura Unian. Jedna žena tam zahynula po zásahu střepinou granátu, dvě mladé dívky byly při výbuchu těžce zraněny. Tlaková vlna rozbila okna okolních domů, přímý zásah údajně dostalo několik obytných budov v sousední čtvrti.
Silné bojové operace pokračují v okolí doněckého i luhanského letiště. V Luhansku povstalci zaútočili na terminál raketomety Grad.
Jen během čtvrtka podle ukrajinských vojenských zdrojů granáty a rakety poškodily nebo zničily 21 luhanských obytných domů. Městská záchranná služba za čtvrtek zaznamenala 160 urgentních výjezdů. Bez proudu je v půlmilionovém městě 12 tisíc lidí.
V Luhanské oblasti na hranicích s Ruskem ukrajinská armáda v noci sestřelila dva bezpilotní aparáty, které v oblasti operovaly bez jakéhokoli označení, oznámil zpravodajský web Cenzor. Další podobný stroj zaznamenali pohraničních v Charkovské oblasti.
Povstalci dnes ráno oznámili, že se stáhli z důležitého města Lysyčanska, které v minulých dnech střídavě ovládali vzbouřenci a příslušníci ukrajinské Národní gardy. Město se podle ukrajinských médií dostalo pod plnou kontrolu armády, je ale po bojích zcela paralyzováno. Některé zdroje však úplné stažení domobrany popírají.
Ve stotisícovém městě, které leží mezi Luhanskem a Slavjanskem, nefunguje dodávka elektřiny, plynu ani vody.
Humanitární organizace Human Rights Watch (HRW) dokumentuje nejméně čtyři případy, kdy ukrajinští vládní ozbrojenci použili raketometné systémy Grad (kaťuše) v Donbasu proti obytným čtvrtím. Při útocích s nimi ve dnech 14. a 21. července zahynulo nejméně 16 nevinných lidí. Systémy Grad jsou známé tím, že jsou velmi nepřesné.
Podle Olega Solvaga, mluvčího HRW, jde ze strany Ukrajiny o válečné zločiny.
Ozbrojení Australané na Ukrajinu
Austrálie se rozhodla posílit skupinu policistů a vojáků, kteří mají dohlížet na situaci na místě pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny. K týmu devadesáti mužů se má připojit další stovka vojáků a příslušníků australské federální policie.
První skupina příslušníků armády a bezpečnostních složek čeká v Londýně na souhlas ukrajinské vlády k výjezdu na místo tragédie. Jejich pobyt musí schválit prezident Petro Porošenko a odhlasovat ho musí ukrajinský parlament.
Někteří z členů australského týmu mají být ozbrojeni. V příštích dnech má tuto skupinu posílit dalších sto mužů, uvedl Abbott.
"Je to humanitární mise s jasným a jednoduchým posláním. Očekávám, že operace na východě Ukrajiny, pokud se uskuteční podle plánu, nebude trvat déle než několik týdnů," řekl Abbott novinářům.
Na místě katastrofy u východoukrajinské obce Hrabove pracují experti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Malajsie a několika západních států, kteří zkoumají trosky havarovaného stroje.
Z údajného sestřelení stroje se vzájemně obvinili Kyjev a východoukrajinští povstalci podporovaní Moskvou.
Z místa již byly odvezeny ostatky obětí katastrofy, které postupně převážejí vojenské letouny z Charkova do nizozemského Eindhovenu.
Ve sto kilometrů vzdáleném Hilversumu zkoumají pozůstatky odborníci, kteří s pomocí analýzy DNA těla identifikují. Převoz pozůstatků z Ukrajiny do Nizozemska má skončit dnes.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.