Ve Slavjansku na východě Ukrajiny v noci na sobotu svedla vládní Národní garda boj s proruskými separatisty. Oznámila to ukrajinská agentura Unian, podle níž byly slyšet velmi silné výbuchy, osvětlovací rakety vzlétaly jedna za druhou a nad městem přelétaly stíhačky. Podle ruské agentury ITAR-TASS naopak Národní garda ostřelovala pozice místní domobrany na předměstích obklíčeného Slavjanska ze samohybných houfnic.
"Velmi silný výbuch. Slyšet je to i v centru města (...) Sype se sklo z oken. Zase výbuch," citovala agentura Unian nejmenovaného místního obyvatele. Podle očitých svědků prý separatisté ostřelují kontrolní stanoviště Národní gardy a jeden z povstaleckých velitelů byl prý přepraven do nemocnice těžce zraněný.
Údaje o ztrátách z nočních bojů dosud nejsou k dispozici. Ještě dříve samozvaný starosta Slavjanska Vjačeslav Ponomarjov podle agentury ITAR-TASS vyčíslil ztráty vládních sil během tažení proti povstalcům na 650 lidí, počítaje v to zabité, raněné a zajaté, a to včetně 285 extrémistů z Pravého sektoru, zmobilizovaných do Národní gardy, 120 ukrajinských žoldnéřů ze speciálních praporů Dněpr a Azov, 90 příslušníků tajné služby SBU, 40 výsadkářů a dvou desítek policistů. Ztráty prý utrpěli i zahraniční žoldnéři: šest mužů prý ztratila polská firma ASBS Othago, 14 americká Greystone a padesátku americká firma Academi, dříve známá jako Blackwater. Americká zpravodajská služba CIA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle starosty údajně přišly o 25 pracovníků, včetně 13 mrtvých. Kyjev také ztratil osm vrtulníků, tři houfnice, šest obrněných transportérů a čtyři bojová vozidla pěchoty.
Ztráty povstalců od 2. do 12. května naopak činily údajně jen "osm mrtvých a tři zraněné", řekl Ponomarjov s tím, že do ztrát nezahrnul zabité civilisty. Kyjev podle médií přiznává 21 padlých a 65 zraněných.
Zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivan Šimonović v pátek uvedl, že ukrajinský konflikt si podle odhadu už vyžádal na 250 životů, z toho 127 od zahájení operace ukrajinských vládních jednotek proti proruským separatistům na východě země. Kromě toho je nyní v zajetí nejméně 49 lidí a desítky osob jsou nezvěstné.
Separatisté osvobodili svého zajatého vůdce
Ukrajinští pohraničníci v sobotu ráno zajali jednoho z vůdců proruských separatistů na východě země, gubernátora samozvané Doněcké lidové republiky Valerije Bolotova. Pohraničníci však nedostali posily, a tak si ozbrojení vzbouřenci dokázali vynutit osvobození svého vůdce.
Pohraničníci Bolotova zatkli kolem 4.45 na hraničním přechodu s Ruskem v Luhanské oblasti a vzápětí o tom informovali další úřady, včetně velení "protiteroristické operace", jak Kyjev označuje tažení proti proruským separatistům. "Avšak ani za dvě hodiny žádné posily na hraniční přechod nedorazily," uvedla pohraniční stráž v komuniké.
Mezitím na přechod zaútočila více než stovka ozbrojenců, kterým se podařilo zajatce osvobodit. Komuniké vylíčilo přestřelku na přechodu jako tvrdý boj. Žádný pohraničník ale nebyl zraněn.
Bolotov minulé úterý vyvázl z údajného atentátu, po kterém si odjel léčit lehké zranění do Ruska, aniž by se jej pohraničníci pokusili zadržet. V důsledku vyšetřování pohraniční stráž slíbila, že gubernátora při jeho návratu zatkne, jak se i stalo.
"Lidové republiky", které separatisté vyhlásili v Luhanské a Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, mezitím ukrajinská generální prokuratura označila za "teroristické organizace" s jasnou hierarchií a kanály financování a dodávek zbraní.
Bolotov podle ukrajinských médií patří k bojovnému křídlu proruských radikálů, kteří převzali vedení povstaleckých skupin koncem dubna z rukou umírněnějších aktivistů. Prý odmítá rozhovory s Kyjevem, je stoupencem ozbrojeného povstání a jeho cílem je spojení se sousedním Ruskem.