Ukrajinští politici si lámou hlavu se změnou názvu čtvrtého největšího města země Dněpropetrovska, kterou zákonodárcům ukládá loni přijatý zákon o likvidaci dědictví totalitního režimu. Dosavadní název města se od roku 1926 odvozuje od jména bolševického revolucionáře a ukrajinského politika sovětské éry Grigorije Petrovského. To se teď musí změnit.
Proti přejmenování se ale postavila dněpropetrovská radnice a velká část obyvatel města. Ukrajinský parlament nyní dostal návrh zákona, podle něhož by milionové město na řece Dněpr bylo přejmenováno, ale název by mu zůstal. Neodkazoval by ovšem na jméno komunistického politika, nýbrž biblického apoštola Petra, jehož vyznává nejen římskokatolická, ale i pravoslavná víra.
Dněpropetrovsk má, pokud jde o název, dramatickou historii. Do roku 1796 a znovu v letech 1802 až 1926 nesl jméno Jekatěrinoslav na počest carevny Kateřiny II. (Jekatěriny II.). Její syn Pavel I. ale ve snaze zahladit stopy po své nemilované matce dal Jekatěrinoslavu jméno Novorossijsk. Po Pavlově smrti car Alexandr I. vrátil městu název Jekatěrinoslav. V roce 1926 pak přišel na řadu revolucionář Petrovskij.
V Kyjevě se po přijetí zákona o likvidaci komunistického dědictví objevily návrhy, aby se Dněpropetrovsk nově jmenoval prostě Dněpr, podle řeky protékající městem. Toto jméno se už podle místních médií pro Dněpropetrovsk mezi lidmi vžilo. Radnice Dněpropetrovska se ale postavila proti a trvá na zachování nynějšího delšího názvu. Objevily se i alternativní návrhy Syčeslav, Dněprovsk, Dněpropol nebo Svitoslav.
Nový název má na Ukrajině už řada měst přejmenovaných v éře SSSR, například Artemivsk (Bachmut), Kirovohrad (Inhulsk), Dzeržinsk (Toreck) nebo Illičivsk (Čornomorsk).
Ukrajině vadí Dněpropetrovsk. Nesmí odkazovat na sověty
Zahraničí
5. 2. 2016Náměstí ukrajinského Dněpropetrovsku (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , Těšínský David