Pochod nacionalistů
Útok na svobodu slova! zuří Moskva po napadení v Kyjevě
02.01.2015 08:30 Aktualizováno 02.01. 14:43
Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo "mezinárodní novinářské společenství, ochránce lidských práv a protifašistické organizace", aby zareagovali na napadení ruských novinářů v Kyjevě při čtvrtečním pochodu ukrajinských nacionalistů k 106. výročí narození Stepana Bandery, kontroverzní postavy ukrajinských dějin. Incident podle ruské diplomacie představuje "do nebe volající pronásledování" a "porušení svobody slova", uvedl server newsru.com.
Kyjevská policie se mezitím pochlubila, že umí pracovat "velice rychle a profesionálně", když už dopadla, zatkla a obvinila podezřelého z útoku na ruský televizní štáb. Údajně jde o aktivistu radikálního Pravého sektoru.
Průvody s pochodněmi k uctění Banderovy památky organizovala v metropoli i dalších městech - v Oděse soud pochod zakázal kvůli nebezpečí incidentů - nacionalistická strana Svoboda, která požaduje, aby Banderovi byl opět přiznán titul ukrajinského národního hrdiny jako za dob prezidenta Viktora Juščenka, což jeho nástupce Viktor Janukovyč zrušil.
Centrem Kyjeva o čtvrtečním večeru podle policie pochodovalo asi 2500 lidí, podle pořadatelů více než dvojnásobek.
Přívrženci krajní pravice a příslušníci dobrovolnických vojenských jednotek skandovali hesla jako "Hrdinové neumírají, umírají nepřátelé!", anebo "Sláva národu, smrt nepřátelům!". Na pořádek dohlížely stovky policistů a podle úřadů se vše odehrálo bez incidentů.
Ale ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že reportérku a kameramana ruské stanice LifeNews, kteří pochod natáčeli, napadli dva muži, kteří rozbili kameru - a přihlížející ukrajinští policisté prý ruským novinářům odmítli pomoci.
Nad incidentem v Kyjevě se rozhořčil i zmocněnec ruské diplomacie pro lidská práva Konstantin Dolgov, který se - k pobavení části médií - nechal natolik unést, že Kyjev označil za střed civilizované Evropy: "Pochody s pochodněmi ukazují, že Ukrajina kráčí cestou nacistů. A to v centru civilizované Evropy!"
Server připomněl, že koncem loňského listopadu fotbaloví fanoušci v Kyjevě zmlátili i jinou reportérku LifeNews.
Bandera byl za války vůdcem ukrajinských nacionalistů, ale po pokusu o vyhlášení nezávislosti Ukrajiny jej nacisté internovali v koncentračním táboře. V německém exilu jej v roce 1959 zavraždil agent sovětské tajné služby KGB. Pro řadu Ukrajinců je hrdinou, který bojoval proti sovětskému režimu, Rusové jej však považují za zločince a kolaboranta s nacisty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.