Uzbeci odsoudili tři ženy za donášení Tádžikům

Zahraničí
5. 11. 2012 17:00
Dvě uzbecké občanky a jedna žena tádžického původu dostaly vysoké tresty (ilustrační foto).
Dvě uzbecké občanky a jedna žena tádžického původu dostaly vysoké tresty (ilustrační foto).

K dlouholetým trestům odnětí svobody za špionáž odsoudil uzbecký soud tři ženy. Údajně vyzrazovaly tajemství sousednímu Tádžikistánu, s nímž má Taškent dlouhodobě napjaté vztahy kvůli sporu o vodní elektrárnu.

Obviněným, dvěma uzbeckým občankám a jedné ženě tádžického původu žijící v Uzbekistánu, byly vyměřeny tresty 14 a 15 let vězení za zradu a špionáž.

Dvě uzbecké občanky a jedna žena tádžického původu dostaly vysoké tresty (ilustrační foto)."Podle svědectví u soudu obviněné spolupracovaly s tajnými službami Tádžikistánu a dostávaly za to peníze. Poskytovaly informace o vojenských jednotkách a základnách uzbeckých bezpečnostních institucí," uvádí internetový server 12news.uz.

Uzbecká televize v dokumentárním pořadu věnovaném procesu označila ženy za "zrádkyně matky vlasti". Odsouzené tvrdí, že byly ke špionáži donuceny tádžickými tajnými službami. Televizní dokument ale toto tvrzení vyvrací a odsuzuje skutečnost, že ženy braly za svoji práci peníze.

Do vězení v obou zemích se za špionáž dostaly už desítky lidí. Mezi Uzbekistánem a Tádžikistánem zůstává od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 řada nevyjasněných problémů, které se týkají hlavně vodních a energetických zdrojů.

Kvůli extenzivnímu zavlažování bavlníkových plantáží vodou z Amudarji už skoro vyschlo Aralské jezero.Obě země rozděluje například spor o projekt Rogunské vodní elektrárny, jejíž stavbu Uzbekistán blokuje s odůvodněním, že je v seizmicky nestabilní oblasti.

Ve skutečnosti se ale podle médií obává, aby Tádžikistán nedostal pod kontrolu vody řeky Amudarji, která je v Uzbekistánu klíčovým zdrojem pro zavlažování bavlníkových plantáží.

Spor nabyl během posledních tří let hrozivých rozměrů, když Uzbekistán zaminoval několik úseků společných hranic, zavřel několik hraničních přechodů a zablokoval železniční tranzit do sousední země.

Letos dokonce zastavil dodávky zemního plynu do Tádžikistánu, který trpí chronickým nedostatkem energetických zdrojů. Podle tádžické vlády Taškent v Tádžikistánu záměrně provokuje sociální nepokoje.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Papež pozdravil věřící, poselství Městu a světu ale přednesl ceremoniář

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ