Uzbeci odsoudili tři ženy za donášení Tádžikům

Zahraničí
5. 11. 2012 17:00
Dvě uzbecké občanky a jedna žena tádžického původu dostaly vysoké tresty (ilustrační foto).
Dvě uzbecké občanky a jedna žena tádžického původu dostaly vysoké tresty (ilustrační foto).

K dlouholetým trestům odnětí svobody za špionáž odsoudil uzbecký soud tři ženy. Údajně vyzrazovaly tajemství sousednímu Tádžikistánu, s nímž má Taškent dlouhodobě napjaté vztahy kvůli sporu o vodní elektrárnu.

Obviněným, dvěma uzbeckým občankám a jedné ženě tádžického původu žijící v Uzbekistánu, byly vyměřeny tresty 14 a 15 let vězení za zradu a špionáž.

Dvě uzbecké občanky a jedna žena tádžického původu dostaly vysoké tresty (ilustrační foto)."Podle svědectví u soudu obviněné spolupracovaly s tajnými službami Tádžikistánu a dostávaly za to peníze. Poskytovaly informace o vojenských jednotkách a základnách uzbeckých bezpečnostních institucí," uvádí internetový server 12news.uz.

Uzbecká televize v dokumentárním pořadu věnovaném procesu označila ženy za "zrádkyně matky vlasti". Odsouzené tvrdí, že byly ke špionáži donuceny tádžickými tajnými službami. Televizní dokument ale toto tvrzení vyvrací a odsuzuje skutečnost, že ženy braly za svoji práci peníze.

Do vězení v obou zemích se za špionáž dostaly už desítky lidí. Mezi Uzbekistánem a Tádžikistánem zůstává od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 řada nevyjasněných problémů, které se týkají hlavně vodních a energetických zdrojů.

Kvůli extenzivnímu zavlažování bavlníkových plantáží vodou z Amudarji už skoro vyschlo Aralské jezero.Obě země rozděluje například spor o projekt Rogunské vodní elektrárny, jejíž stavbu Uzbekistán blokuje s odůvodněním, že je v seizmicky nestabilní oblasti.

Ve skutečnosti se ale podle médií obává, aby Tádžikistán nedostal pod kontrolu vody řeky Amudarji, která je v Uzbekistánu klíčovým zdrojem pro zavlažování bavlníkových plantáží.

Spor nabyl během posledních tří let hrozivých rozměrů, když Uzbekistán zaminoval několik úseků společných hranic, zavřel několik hraničních přechodů a zablokoval železniční tranzit do sousední země.

Letos dokonce zastavil dodávky zemního plynu do Tádžikistánu, který trpí chronickým nedostatkem energetických zdrojů. Podle tádžické vlády Taškent v Tádžikistánu záměrně provokuje sociální nepokoje.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ