S nasazením obrněných vozů a vrtulníků pokračuje na jihovýchodě Ukrajiny operace ukrajinské armády proti těm, kdo usilují o větší autonomii či připojení k Rusku (vláda v Kyjevě je označuje za teroristy). Mezi příslušníky domobrany ve Slavjansku jsou hlášeni další ranění. Město je zcela obklíčeno a postupně v něm docházejí potraviny.
Boje ve Slavjansku, který se stal strategickým městem na neklidném ukrajinském východě, trvají již několik dní a dosud si vyžádaly několik životů. Včera odpoledne se boje na chvíli utichly.
Podle dnešních zpráv médií se vojáci snaží zlikvidovat další barikády a kontrolní stanoviště, které radikálové ve městě vystavěli.
Centrum Slavjansku, kde žije asi 120 tisíc lidí, je nadále pod kontrolou separatistů, armáda ale město obklíčila a uskutečňuje akce, které mají podle všeho demonstrovat sílu.
"Město je zcela obklíčeno," potvrdila mluvčí separatistů Stella Choročevová.
V uplynulých dnech se ukrajinským vojákům opakovaně stavěly ve Slavjansku do cesty skupiny tamních civilisté a říkali jim, ať odjedou, že je tam nechtějí.
Ruská média dopoledne informovala, že vzbouřenci město opět ovládli, když do něj pronikla ukrajinská armáda. Nepřímo to později potvrdili i někteří novináři, podle níž před radnicí zaparkovaly čtyři obrněné transportéry, na jednom z nichž byla upevněna ruská vlajka.
Ve městě se už mezitím začaly tenčit zásoby potravin, což je pro místní obyvatele první varovný signál. V místní samoobsluze jsou ještě například k dostání brambory, zelí nebo mrkev. Řada obchodů už vůbec neotevírá, protože nemají co nabídnout.
Provozu v obci stále překáží množství barikád, zejména z navršených pneumatik. Městská hromadná doprava se zastavila úplně, na cestách projíždí jen málo osobních vozidel, více je cyklistů.
Podobná je situace například v Kramatorsku, o kterém byly v sobotu rovněž informace, že jej ukrajinská armáda ovládla.
Až ale rozstřílela barikády, jež postavili proruští separatisté, opět její transportéry odjely. Vzbouřenci tak opět začali kontrolovat příjezdové cesty. Z ostatních měst mimo Slavjansk dnes dopoledne boje hlášeny nejsou.
Situace v oblasti je nadále napjatá, zmírnit by ji podle Moskvy i Washingtonu mohla mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Pomoci jí chce podle agentury ITAR-TASS také kremelská rada pro lidská práva, která je poradním orgánem ruského prezidenta Vladimira Putina.
Kremelská rada pro lidská práva dnes v prohlášení konstatovala, že chce OBSE pomoci se organizováním mírových rozhovorů.
V dokumentu rovněž vyzvala ukrajinský parlament, aby zastavil vojenské operace v Doněcku a dalších východoukrajinských regionech, a "ozbrojenou opozici", aby složila zbraně a souhlasila s jednáním.
Část zmíněné rady v březnu kritizovala obsazení ukrajinského Krymu a rovněž apelovala na Moskvu, aby se vůči Ukrajině zdržela násilí.
Ukrajinské ministerstvo vnitra vyslalo do Oděsy na jihozápadě země zvláštní prapor národní gardy, který má pomoci se zajištěním bezpečnosti ve městě. Dnes to podle agentury ITAR-TASS oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Páteční nepokoje v Oděse přerostly v tragédii, zahynulo 46 lidí a dalších 200 utrpělo zranění.
Zmíněný prapor, který je označován jako Kyjev-1, je součástí zvláštních sil. Příslušníci praporu, který vznikl z dobrovolníků koncem dubna k ostraze metropole, nosí černé uniformy a jsou vyzbrojeni. Podle Avakova do Oděsy již dorazili.
Většinu obětí pátečního incidentu, si podle médií vyžádal požár v místní odborové centrále, kam se ukryli proruští aktivisté před odvetou davu fotbalových fanoušků, které předtím údajně napadli. Útočily na sebe ale obě strany.