Ukrajina
Válka o Slavjansk: armáda útočí, civilisté prchli do sklepů
01.06.2014 13:33 Aktualizováno 01.06. 17:06
Ukrajinská armáda na neklidném východě Ukrajiny o víkendu nadále pokračovala ve vytlačování proruských separatistů, největší střety s několika mrtvými se odehrály ve Slavjansku a Doněcku. Vyjednávači se nadále snaží dohodnout propuštění čtyř zadržovaných inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejich osud je prozatím nejistý.
Anketa:
Kdo má podle vašeho názoru největší zájem na tom, aby na Ukrajině byla válka?
-
Vláda v Kyjevě. 20 %
-
Proruští separatisté. 11 %
-
Rusko. 17 %
-
USA. 29 %
-
EU. 11 %
-
Někdo jiný. 11 %
Zřejmě již v pátek se odehrála přestřelka na letišti v Doněcku, které se rebelové pokusili znovu ovládnout. Při útoku zahynulo šest povstalců. Při bojích v noci na sobotu zahynuli ve Slavjansku podle separatistů dva civilisté, Kyjev tyto informace ale nepotvrdil. Ve Slavjansku se bojujovalo i v neděli.
Velký střet byl v sobotu hlášen také z obce Djakove v Luhanské oblasti u hranic s Ruskem, kde podle ukrajinské armády asi 80 ozbrojenců přepadlo hraničářský post. Vojáci útok odrazili.
Separatisté ve Slavjansku uvedli, že kvůli novému ostřelování, kterému město čelí, se civilisté uchýlili do sklepů. Pokračuje také evakuace města, ze Slavjansku prý odjela v autobusech další skupina žen a dětí.
V zajetí doněckých separatistů od pondělí zůstávají čtyři inspektoři OBSE z Dánska, Estonska, Švýcarska a Turecka. Vzbouřenci naznačují, že je propustí výměnou za rebely, které ukrajinské jednotky zadržely. Do vyjednávání se vložila i Moskva.
V sobotu se na Ukrajině uskutečnilo několik demonstrací. V Kyjevě demonstranti na hlavní třídě podpálili hromady pneumatik na protest proti výzvě úřadů v čele s novým starostou Vitalijem Kličkem k vyklizení stanového tábora, který na místě před šesti měsíci vznikl na počátku nepokojů, jež vyústily v pád předchozího prezidenta Viktora Janukovyče. V centru Doněcka se zase konala proruská manifestace asi 2000 lidí.
Mezitím Rusko postupuje se začleňováním Krymu, který v březnu anektovalo. Od dnešního dne na tomto zabraném autonomním ukrajinském poloostrově platí výhradně ruský rubl, ukrajinská hřivna je tak v režimu cizí měny.
K situaci na Ukrajině se vyjádřil i český prezident Miloš Zeman, který pozval novou ukrajinskou hlavu státu Petra Porošenka na návštěvu Prahy.
Rusko v neděli také splnilo nedávné hrozby, že odpojí americkou síť seismologických stanic na svém území, které využívají poziční síť GPS. Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin na Twitteru uvedl, že od nynějška je nebude možné využívat k vojenským účelům. Není však jasné, zda stanice Spojené státy k armádním záležitostem používalo. Rusko blokaci zahájilo v souvislosti s americkými sankcemi a také kvůli tomu, že Washington zatím neumožnil rozmístění pozemních stanic ruského navigačního systému Glonass v USA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.