Válka vyhnala z východu Ukrajiny přes milion lidí, hlásí OSN

Zahraničí
23. 2. 2015 18:19
Žena jde mezi ozbrojenými ruskými vojáky v Debalceve.
Žena jde mezi ozbrojenými ruskými vojáky v Debalceve.

Z východu Ukrajiny kvůli tamnímu konfliktu uprchlo do jiných částí země podle dostupných údajů na 1,042 milionů osob, skutečné číslo však bude zřejmě ještě výrazně vyšší. V Evropském parlamentu to  řekl evropský ředitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Vincent Cochetel. Přes 60 procent z těchto osob jsou přitom lidé důchodového věku.

"Můžete si představit, jak zranitelní tito lidé jsou. Jednoduché odpovědi tady neexistují," řekl Cochetel europoslancům z výboru pro rozvoj. Mnohé z lidí, kteří se z východu Ukrajiny například odstěhovali k příbuzným v jiné části země, ale podle něj statistiky zatím vůbec neumějí zaznamenat. Většina těch, které konflikt na Donbasu vyhnal z domovů, je nyní ve čtyřech přilehlých ukrajinských oblastech.

V zahraničí, včetně Ruska, azyl či jinou formu humanitárně zdůvodněného pobytu hledalo 670 tisíc lidí z Ukrajiny, uvedl Cochetel. Konflikt si také podle už dříve zveřejněných údajů vyžádal přes 5500 obětí. Podle zástupce UNHCR by tato vysoká čísla měla probudit země EU a také ostatní evropské státy, aby si uvědomily rozměr ukrajinské humanitární krize. "Pokud rychle nezareagujeme, domnívám se, že mnoho Ukrajinců se rozhodne ze země natrvalo odejít," míní Cochetel.

Humanitární pomoc by se proto podle něj neměla soustředit pouze na řešení bezprostředních potřeb uprchlíků z východu Ukrajiny, ale zároveň být opatřením ke stabilizaci populace přímo na Ukrajině. "Ukrajinci by měli mít možnost zůstat ve své zemi a nehledat pomoc jinde," podotkl zástupce UNHCR.

Ještě před několika měsíci podle Cochetela existoval předpoklad, že tak velký stát, jakým je pětačtyřicetimilionová Ukrajina, nebude mít potíže množství válkou vyhnaných lidí na svém území zvládnout. "Je ale vidět značná únava," připustil nyní během slyšení v parlamentním výboru.

Lidé z Donbasu, kterým po měsících často docházejí peníze, tak například začínají mít problém s nájmem bytu. Jiní sice stále mají peníze na účtech, ale nemají jak se dostat do banky na území ovládaném proruskými separatisty. V posledních dnech UNHCR také zaznamenal větší snahu separatistů bránit lidem v odjezdu z jimi ovládaných území. "Ženy, děti a staří lidé jet mohou, ale muži musejí zůstat na Donbasu," poznamenal Cochetel.

O návratu do původního bydliště přitom podle průzkumu mezi uprchlíky, který si UNHCR udělal, uvažuje jen polovina dotázaných. "V této chvíli je tedy třeba počítat s půlmilionem lidí, kteří se nehodlají vracet tam, odkud přišli. A čím dříve se dokážou postavit na vlastní nohy, tím lépe," podotkl ředitel.

Jako příklad řešení, které některé země jako pomoc nyní nabízejí a které nikam nevede, zmínil dodávky obytných kontejnerů. "Nechci je na Ukrajině vidět. Víme, že když je postavíme, budou tam ještě za dvacet let a pořád v nich budou lidé žít. Viděl jsem to v Bosně, v Gruzii," poznamenal.

Cochetela ocenil, že při pomoci uprchlíkům je na Ukrajině mnoho ochoty a dobré vůle. "Ale je tu problém s úřady, což není novinka. V mnoha ohledech ty problémy přetrvávají přes 20 let. Dohoda v Kyjevě ještě neznamená, že se věc na místě uskuteční," poznamenal.

Autor: ČTK Foto: Vadim Ghirda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ