Boj o Ukrajinu
Válka Západ vs. Rusko? Nepředstavitelné, míní pedagog
21.07.2014 18:30 Rozhovor
Další vývoj situace na Ukrajině po sestřelení boeingu s civilisty je plný otazníků. Podle politického geografa Michaela Romancova zatím nehrozí velký ozbrojený konflikt mezi Západem a Ruskem. "To je něco nepředstavitelného, s Ruskem je nutné komunikovat," myslí si pedagog z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd UK. V rozhovoru pro TÝDEN.CZ nastiňuje i pnutí pravicových a levicových radikálů, kterému teď doma čelí ruský prezident Putin.
Washinghton a Kyjev mají jasno, boeing sestřelili separatisté. Myslíte, že je tedy skutečně jasno? Že se separatistům tohle tvrzení nepodaří důvěryhodně vyvrátit?
Tohle tvrzení podle mého názoru odpovídá realitě. Sestřelení letadla asi bylo nějakou chybou nebo nešťastnou náhodou, každopádně to podle mě udělali separatisté. Samozřejmě, že Spojené státy mají prostředky, které jim umožní určit, odkud byla střela vypálena, v kolik hodin, nicméně podobnými prostředky disponuje i Moskva. A já bych se moc divil, kdyby nepřišla se svou verzí. Buď americké tvrzení zpochybní, nebo předloží alternativní závěr. Zase se budou tyhle dvě strany přít a předkládat nejrůznější videa.
Moskva zatím v rukou nic důvěryhodného nemá. Co bude tím rozhodujícím důkazem, který určí, kdo je viník?
Myslím, že by Západ a Ukrajina měly předložit videozáznam, družicové snímky, zvukový záznam či přepisy rozhovorů. Autenticitu těch materiálů bude ta druhá strana vehementně popírat. S nejvyšší pravděpodobností budou povstalci a Rusko odkazovat na přípravy Američanů na invazi v Iráku. Tehdejší ministr zahraničí Colin Powell hovořil v OSN, ukazoval nějaké dokumenty, ale nakonec se ukázalo, že si je americké tajné služby na přání Bílého domu v zásadě vymyslely. Tahle chyba se teď vrátí jako bumerang a Moskva bude říkat: ano, něco tady nehraje, ale vzpomeňte si na Irák. Nejsem dostatečně technicky vzdělán, nevím, zda existuje nějaký naprosto nezpochybnitelný důkazní materiál. Myslím, že Moskva, některé organizace a jednotlivci budou stále říkat, že je vše jinak.
Kdyby se skutečně plně prokázala vina povstalců podporovaných Moskvou, co by mělo následovat? Je tady prostor pro další sankce? Nebo by se měl Západ k Rusku zachovat razantněji?
Upřímně řečeno, Západ nic důraznějšího než sankce k dispozici nemá. Nedovedu si představit, že by mělo dojít k vyhlášení fyzické odvety, k tomu, že by ta situace vedla k ozbrojenému konfliktu mezi Západem a Ruskem. To je, myslím, zcela nepředstavitelné. Nastane ještě utužení sankcí či větší diplomatická izolace, ale jsou to všechno věci, které narážejí na to, že s Ruskem je nutné komunikovat. Tady bych to připodobnil k Číně po masakru v Tchien-an-men (násilné potlačení lidového povstání armádou, při kterém zahynuly až tři tisíce lidí, pozn. red.). Po něm zavládlo také obrovské rozhořčení, ale za rok a půl to povolilo. Čína se vrátila tam, kde byla předtím, a od té doby se chová jinak.
Anketa:
Kdo myslíte, že stojí za tragédií malajsijského boeingu, který se zřítil v oblasti Doněcku? V troskách stroje zahynulo 298 lidí, většinou občanů západních zemí.
-
Je to práce ruských tajných služeb.
12 %
-
Letadlo sestřelili omylem proruští povstalci.
17 %
-
Je to čistě práce tajných služeb USA.
10 %
-
Masakr mají na svědomí tajné služby USA a Kyjeva.
31 %
-
Nějaký ukrajinský vojenský pilot (omylem) vypustil smrtící střelu.
10 %
-
Za tragédií stojí někdo jiný, třeba sebevrah.
10 %
-
Ukáže se, že šlo o nehodu, třeba technickou závadu stroje.
10 %
Jak to?
Číňané si našli vnitřní mechanismus, který umožňuje bez otřesů nahradit jednu politickou garnituru garniturou jinou. A to je něco, co v Rusku nefunguje.
Proč to v Rusku nefunguje?
Rusko je ohromně spjaté s Putinem. Tento čínský scénář tam vůbec nepřipadá v úvahu. Pokud by došlo k tomu, že by byl Putin nahrazen někým jiným, tak by to samozřejmě otevřelo novou kapitolu a nový prostor k jednáním.
Vážně se podle vás "zapomene" na sestřelení obřího linkového boeingu, kde zahynuly stovky civilistů? Není to současné rozhořčení až příliš velké?
Teď je tady obrovské rozhořčení a budou předloženy důkazy proti povstalcům. Existuje varianta, že je Rusko odmítne. Pak existuje varianta, že Rusko řekne: ano, máte pravdu. To je velmi nepravděpodobné. V posledních několika týdnech jsme každopádně svědky toho, že Moskva dávala od povstalců ruce pryč. Putin přitom doma čelí tlaku pravicových i levicových radikálů, pro které je tohle existenciální zápas o udržení ruskojazyčného světa. Putina tyhle nacionalistické vášně vybudily do neuvěřitelných obrátek. Žádný ze scénářů o "záchraně Ukrajiny" ale nepočítal s tímhle průšvihem. Je možné, že teď Putin řekne povstalcům, že jsou idioti, ale tím si proti sobě poštve radikály. Zároveň by ale přiznáním porážky normalizoval vztahy se světem. Další možností je dovést tuhle hru do konce a znovu dostat Rusko do pozice, s jakou má historické zkušenosti - izolovaného státu s podporou extremistů, obklopeného nepřáteli.
Jaká je podle vás komunikace s Putinem? Jak se s ním dá mluvit? Jak přemýšlí?
Tohle je věc, která je naprosto spekulativní. Já jsem se s Putinem nikdy nesetkal, nemám absolutně žádnou osobní zkušenost. Můžu tedy vycházet jen z toho, co se píše v médiích. Všeobecně se má za to, že měl vazby na Schrödera, Berlusconiho, Bushe staršího, ze současných politiků k němu má asi nejblíž německá kancléřka Angela Merkelová. Ta před dvěma měsíci řekla, že se Putin ocitl zcela mimo realitu. Teď se buď tenhle její výrok ještě víc potvrdí, nebo zjistíme, že začal couvat, a že se situace z naší západní optiky začne normalizovat. Že smrt civilistů, kteří s tím nemají nic společného a nejsou ani z Ruska, ani z Ukrajiny, je prostě příliš i pro hráče Putinova kalibru.
Kam bude směřovat další vztah Západu a Ruska? Nastane jeho další izolace?
Já si teď nedovedu představit nic jiného. Když Rusko odřízne povstalce od pomoci, tak to v relativně krátkém horizontu povede k jejich odstranění z problematických regionů. Tím by Ukrajina udržela svou svrchovanost. Putin se ale nevzdá možnosti ovlivňovat Ukrajinu dál - když ne vojensky, tak politicky. A pak je tady Krym - na něj nesmíme zapomenout, to je začátek celého problému. Rusko na něm porušilo všechny mezinárodní smlouvy, pravidla a obsadilo území cizího státu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.