Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci, která označuje ruskou anexi ukrajinského Krymu za nelegální akci a Moskvou podporované referendum o připojení poloostrova k Rusku za neplatné. Rusko považuje výsledek hlasování za své "morální vítězství", neboť pro rezoluci se vyslovilo "pouze" 100 ze 193 členských zemí. Proti jich však hlasovalo jen jedenáct. O úspěchu hovoří i západní diplomaté, neboť kvůli "agresivní ruské kampani" očekávali menší podporu.
"Skutečnost, že téměř polovina členů OSN odmítla podpořit rezoluci, je velmi povzbuzující," prohlásil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Dodal, že výsledek je "morálním vítězstvím ruské diplomacie".
Při hlasování o rezoluci VS OSN, která je nezávazným dokumentem a žádná z velmocí ji na rozdíl od rezolucí Rady bezpečnosti OSN nemůže vetovat, se 58 zemí zdrželo. Vedle sto hlasů pro a 11 proti se zbývajících 24 členů Spojených národů hlasování nezúčastnilo.
Podle západních diplomatů byl počet hlasujících "pro" větší, než se s ohledem na agresivní lobbování Moskvy proti dokumentu původně očekávalo. Jistý vysoký západní diplomat před hlasováním prohlásil, že úspěchem pro Ukrajinu by bylo 80 až 90 hlasů pro.
Mnoho států, které s Ukrajinou sympatizují, se podle západních diplomatů zdrželo, případně nezúčastnilo hlasování z obavy, že by jejich souhlasné stanovisko vyvolalo hněv Moskvy. Do hlasování se nezapojily například Izrael, Írán, Srbsko nebo někdejší středoasijské sovětské republiky jako Tádžikistán či Kyrgyzstán.
Ke schválení rezoluce naléhavě vyzývak úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja. "Jsme svědky nejhrubšího porušení mezinárodního práva. Svrchovanost a územní celistvost mé země byla porušena. Tato agrese byla přesně připravená a naplánovaná, ačkoli k ní nebyl nejmenší důvod," řekl ještě před hlasováním.
"Jsem přesvědčen, že dnešní důrazný hlas pomůže zabránit novým agresivním akcím," prohlásil šéf ukrajinské diplomacie. Po hlasování pak konstatoval, že "naprostá většina států světa rezoluci podpořila".
Přijatá rezoluce vychází z textu, který Moskva tento měsíc v Radě bezpečnosti vetovala. Dokument mimo jiné konstatuje, že krymské referendum "nemá žádnou platnost, tudíž nemůže být základem pro jakoukoli změnu statusu Krymské autonomní republiky nebo města Sevastopolu". Rezoluce, která podle Reuters nezmiňuje Rusko, dále "vyzývá všechny státy, mezinárodní organizace a specializované agentury, aby neuznávaly jakoukoli změnu statusu" Krymu a Sevastopolu. Oba tyto územní celky se v minulých dnech z pohledu Moskvy staly součástí Ruské federace.