Východoukrajinské město Slavjansk, které už několik týdnů ovládají proruští povstalci, v noci prý opět čelilo dělostřeleckému ostřelování. Palba vládních sil podle rebelů směřovala hlavně na nádraží a centrum města, oznámila agentura Interfax. Naopak podle webu listu Ukrajinska pravda ukrajinští vojáci ještě v úterý večer a v noci u Slavjanska bez vlastních ztrát odrazili útoky rebelů, kteří se prý pokoušeli prorazit obklíčení.
"Národní garda ostřeluje osadu Semjonovka, slavjanské nádraží a centrum města. Nevybuchlý granát dopadl na balkón obytného domu," řekl nejmenovaný člen štábu separatistů. Situace ve městě je prý krajně napjatá a potyčky pokračují.
Podle serveru newsru.com se palba soustředila na stanoviště rebelů a ztráty mezi civilisty nejsou hlášeny. Samozvaný starosta Slavjanska a jeden z vůdců místních vzbouřenců Vjačeslav Ponomarjov navrhl odeslat děti do táborů v okolí, protože "město čekají těžké dny".
Stotisícový Slavjansk leží v Doněcké oblasti, kde separatisté vyhlásili neuznanou Doněckou lidovou republiku, podobně jako jejich kolegové v sousední Luhanské oblasti.
Nové incidenty byly ohlášeny den poté, co ukrajinský parlament velkou většinou hlasů schválil "memorandum míru a porozumění", které předpokládá ústavní reformu, nový status ruštiny, decentralizaci a amnestii pro povstalce na východě země, pokud složí zbraně.
Poslanci také vybídli kyjevskou vládu ke stažení vojenských jednotek z bojové operace proti separatistům, která na východě země začala v polovině dubna.
Podle odhadu OSN si ukrajinský konflikt vyžádal na 250 obětí, z toho zhruba polovičku na východní Ukrajině.
Rusko: stažení dokončíme do 1. 6.
Ruské ministerstvo obrany se pokusilo vysvětlit okolnosti odchodu svých jednotek od ukrajinských hranic. Stažení, které armádě v pondělí nařídil prezident Vladimir Putin, podle Kyjeva i západních expertů navzdory příkazu Kremlu ani nezačalo. Ministerstvo oznámilo, že vojáci teprve demontují tábory a nakládají techniku určenou k přesunům do kasáren. Návrat prý skončí k 1. červnu.
Vojenské cvičení, během ukrajinské krize už přinejmenším třetí, zorganizovalo ruské velení v Rostovské, Belgorodské a Brjanské oblasti nedaleko hranic s Ukrajinou.
"Během posledních 24 hodin jednotky demontovaly polní tábory a dokončily přípravu techniky k přesunu na železniční stanice a letiště," vysvětlilo okolnosti ukončení manévrů ruské ministerstvo. Vojska prý míří k místům stálé dislokace, kde budou pokračovat ve výcviku.
Manévry ve třech oblastech u ukrajinských hranic podle ruského veleni ukončily půlroční výcvikový cyklus. Jejich průběh podle ministerstva potvrdil správnost rozhodnutí organizovat vojenská cvičení v "odloučených prostorech" a zvýšit pětinásobně intenzitu bojových střeleb.
Přesun zpět do kasáren bude ukončen k začátku letní výcvikové sezóny, který připadá na 1. červen.
Severoatlantická aliance znovu upozornila, že žádné známky stahování ruských vojsk patrné nejsou. Absenci významnějších pohybů u rusko-ukrajinských hranic v úterý potvrdil i americký Pentagon. V estonském Tallinnu činitel americké armády připustil, že "jisté pohyby vojsk" jsou patrné, o rozsáhlejších přesunech ale prý nelze hovořit.
Kyjev na ruské manévry upozorňuje s rostoucím znepokojením, zejména v souvislosti s nedělním prvním kolem ukrajinských prezidentských voleb.
Rusko navíc zahájilo další cvičení, tentokrát velké letecké manévry s účasti desítek stíhacích a bombardovacích letounů. Cvičení pod kódovým označením Aviadarts-2014 Moskva označuje za "leteckou soutěž", které se prý Ukrajina nemusí nijak obávat.
Manévry Aviadarts-2014 začaly v ruské Voroněži asi 200 kilometrů od ukrajinských hranic. Skončit mají den po prvním kole ukrajinských voleb.