Je to tvrdé síto. Bojovat proti islamistům v Sýrii neodjíždějí z Ruska žádní amatéři a dobrodruzi, kteří si chtějí jen tak zastřílet. Výběr dobrovolníků mají na starosti specializované agentury. S pracovníkem jedné z nich hovořili reportéři ruského portálu The Insider, který se zaměřuje na obtížné rešerše a informace z těžko přístupných zdrojů. Výsledkem je dosti ojedinělý pohled do zákulisí málo známé branže.
Podobně jako na východě Ukrajiny, kde vedle pravidelných jednotek působí i dobrovolníci, vyjíždějí tito nyní z Ruska bojovat proti Islámskému státu (IS) a džihádistům, kteří válčí proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.
Verbovací agentury jako dobrovolec.org hledají do Sýrie ruské dobrovolníky pomocí stejných mechanismů jako v případě Novoruska. Dobrovolec.org začal s rekrutováním pro Sýrii 24. září, uvedl pro The Insider anonymně jeden z verbířů, kterého novináři označují jako Kirill.
Ti, kdo mají zájem bojovat a působit v Sýrii, tam podle něj míří proto, že chtějí klást odpor "proamerickému a nábožensky-extremistickému režimu". Zájemce musí být starší třiadvaceti let, mít výcvik v zacházení se střelnými zbraněmi, lékařské dobrozdání o tom, že není závislý na drogách a jiných látkách, a musí poskytnout údaje o nejbližších příbuzných.
Zájem převyšuje potřeby
Nábor byl ale před několika dny zastaven, přinejmenším dočasně, protože kontingenty jsou naplněné. Podle Kirilla se ale v nejbližší době potřeba dobrovolníků zdvojnásobí, a sice kvůli rozšiřování fronty. Aktuální situace si vyžaduje také specializace, teď jsou nejvíce žádaní experti na protitankovou obranu.
Kirill nicméně zdůrazňuje, že nejvyšší prioritu má stále Donbas a přilehlé oblasti. Rekrutování do Sýrie jim zabírá jen asi pět procent jejich kapacit.
Do jakých oblastí dobrovolníci odcházejí, nemůže říct, protože to je věc tajných služeb. V Sýrii, vysvětluje, spolupracují sice Rusové úzce s Asadovou armádou, avšak mají velitelské pravomoci. Nejsou syrskému prezidentovi přímo podřízeni.
Pokud jde o výzbroj, agentura doporučuje, aby si dobrovolníci vzali také svou vlastní. U profíků, kteří jsou zvyklí na své věci, je to ostatně normální. Agentura platí dopravu, prostředky k tomu má z různých darů a fondů, avšak už dále nevyplácí žádný žold.
Dobrovolec.org vyslal i několik bojovníků ke Kurdům, ale to jsou prý spíše jen jednotlivé případy. Šlo například už loni o jednoho orientalistu z Petrohradu, který chtěl jak poznat syrskou kulturu, tak za Kurdy (YPG) trochu bojovat. Mezitím už je zpět v Rusku.
Jestli jsou ruští dobrovolníci v Sýrii nějak pojištěni pro případ zajetí, zajímalo reportéry The Insider. To se podle Kirilla nepředpokládá, protože jsou, alespoň zatím, rozmístěni dále od míst bojů. Pokud by se ovšem situace změnila, bylo by nutné na to reagovat.
Toto tvrzení je ovšem v rozporu s analýzami dostupné korespondence, telefonátů a výstupů například na sociálních sítích ruských vojáků nasazených v Sýrii. Podle nich se už část z nich bezprostředně v místech bojů pohybuje a není vyloučeno, že se třeba podílí na dělostřeleckém a raketovém ostřelování protivníka.
Mnoho z Rusů odjíždí do Sýrie z vlasteneckých důvodů, říká Kirill. Často se účastnili první i druhé čečenské války, podíleli se na protiteroristických opatřeních na severu Kavkazu.
Tito lidé znají vousatou tvář nepřátel Ruska, mnoho z nich motivuje odplata. Koneckonců, bojovali s rebely stejného typu - s Uzbeky, Tádžiky, Čečenci.
Mnozí z nich se v devadesátých letech minulého století usídlili v západní Evropě. Později odtamtud vyrazili bojovat v ukrajinských batalionech proti Rusům na Donbase.
Kirill vypráví o skvělém mladíkovi v jejich řadách, který nejprve od května do srpna 2014 bojoval v oblasti doněckého letiště. Poté odjel do Sýrie se slovy: "Ještě jsem tam nikdy nebyl, ale více vzrušující výlet last-minute bych nedokázal najít."
Ti lidé podle Kirilla sympatizují už pět let s Asadem. Ne s jeho idejemi, ne s partají Baas (Socialistická strana arabské obrody), ale protože tento muž klade odpor západní agresi, radikálně zaměřeným vousáčům a jinému nesmyslu. A teď se naskytla možnost tam jít a pomoci tamním lidem.
Náborová agentura nestojí o mladé hochy, kteří se zhlédli v agentech a supervojácích z Hollywoodu, ale nemají dostatek zkušeností ani výcvik. To lze poznat už z prvních řádků jejich žádostí.
Žádá se kvalita bojovníků
V Sýrii se nadto nenabízejí žádné divoké party - práce tam je vážná a v jistém smyslu se uskutečňuje vsedě. Kolik dobrovolníků už agentura do Sýrie zprostředkovala, nechce Kirill prozradit, je jich ale více než stovka. Na rozdíl od Donbasu, kde se žádala spíše kvantita, hraje v Sýrii stejnou roli i kvalita.
Uspějí tedy opravdu jen profesionálové, kteří jsou potřeba, o masy není zájem. Do Sýrie se z tohoto důvodu nevysílají ani zálohy. Ze 40 zájemců agentura údajně odmítne 39. Vybraní se pak na místě neúčastní přímo bojů.
Rusové, kteří absolvovali vojenské akademie, pokračuje Kirill, mají mnohem vyšší úroveň než jejich syrští kolegové. Chybí tam hlavně personál pro špičkové technologie a analytici, což se negativně promítá i do schopností špionáže a vyhodnocování jejích výsledků.
Agentura dává přednost důstojníkům s kvalitním vysokoškolským vzděláním, ale není to pravidlo. Zmíněné lze kompenzovat bojovými zkušenostmi. Z těch, kdo nyní odcházejí do Sýrie, válčilo 30 až 40 procent v Novorusku.
Kirill tvrdí, že mnoho džihádistů z Evropy se mezitím vrátilo domů. Hodně profíků mezi nimi zlikvidovaly i nálety. Navíc, žold, jenž dostávají na základě smlouvy od Islámského státu, je prý příliš nízký na to, aby se za něj člověk nechal zabít.