Nedělní předčasné parlamentní volby v Kazachstánu vyhrála podle předběžných výsledků strana Světlo vlasti (Nur otan) prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Voliči jí podle sdělení volební komise odevzdali 80,74 procenta hlasů. Poprvé se do parlamentu dostaly ještě další dvě strany: podnikatelská strana Světlá cesta (Ak žol) a Komunistická lidová strana Kazachstánu.
Prezident Nazarbajev v prvním povolebním prohlášení uvedl, že strana Světlo vlasti se nyní musí "zakalit v pluralitním parlamentu, aby mohla ještě desítky let vést kazašský lid od vítězství k vítězství". Kazašská generální prokuratura vyhlásila volby za platné s odůvodněním, že jejich průběh plně odpovídal všem ustanovením zákona. Za svobodné a demokratické označila volby i velká většina pozorovatelských misí, které do Kazachstánu přicestovaly z ostatních postsovětských zemí.
Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nicméně volby neproběhly v souladu s demokratickými pravidly. Pozorovatelé OBSE konstatovali, že z voleb byla vyloučena skutečná opozice.
"Hlasování nerespektovalo základní principy demokratických voleb," prohlásila organizace. Připustila ale, že technicky byly volby zajištěny dobře a umožnily přístup další strany do parlamentu. Organizace zatím od roku 1991 nikdy neoznačila volby v této středoasijské zemi za spravedlivé a svobodné.
Vlivný Nazarbajevův poradce Jermuchamet Jertysbajev v Astaně novinářům řekl, že na aktivní politickou dráhu se v nynějších volbách vydala i nejstarší Nazarbajevova dcera Dariga, která se ocitla na volebním seznamu hlavní vládní strany Světlo vlasti. Jertysbajev připustil, že Dariga Nazarbajevová "tíhne k veřejné politice".
Prezidentův poradce rovněž řekl, že dvě nové parlamentní strany - podnikatelská Světlá cesta a prorežimní komunisté - budou mít v nové vládě možná po jednom ministrovi. V Kazachstánu existují dvě komunistické strany. Kromě Komunistické lidové strany je to i silnější "autentická" Komunistická strana Kazachstánu, která je vůči režimu v opozici. Před volbami však soud tuto stranu kvůli údajnému porušení zákona na půl roku vyřadil z politického boje.
Nazarbajev rozpustil dolní sněmovnu v polovině prosince a vypsal předčasné volby ve snaze vylepšit obraz svého režimu. Opozice ale posunutí termínu voleb o půl roku odsoudila s tím, že šlo o jeden z kroků, jak jí zabránit v aktivní účasti na hlasování.
Sociální demokracie, hlavní skutečně opoziční strana, dnes vyzvala ke zrušení výsledků a oznámila, že jejich průběh napadne u soudu. Vedení strany, která podle volebních výsledků získala 1,5 procenta hlasů, žádá záruky nezávislosti volebních komisí a zajištění rovnoprávného přístupu všech stran do médií během předvolební kampaně.