Neřízené rakety
Turčynov: Okolí Doněcka čisté. Úvahy o výjimečném stavu
03.06.2014 19:05 Aktualizováno 03.06. 22:09
Ukrajinská armáda "zcela vyčistila" od aktivistů sever Doněcké oblasti. Oznámila to tisková služba úřadujícího ukrajinského prezidenta Oleksandra Turčynova. Podle zpráv ukrajinských médií armáda zlikvidovala základnu separatistů v Semenivce u Slavjanska a ovládla i obec Krasnyj Lyman severně od města. Podle nepotvrzených zpráv při bojích o Semenivku padlo až 500 aktivistů a dalších 1500 jich bylo zraněno. Armáda má prý tři mrtvé a 50 zraněných.
Informace prezidentské kanceláře se odvolává na hlášení velitelů "protiteroristické operace", kterou v dubnu ukrajinské jednotky a oddíly polovojenské Národní gardy zahájily s cílem potlačit vzpouru proruských radikálů. Sever Doněcké oblasti a jih sousední Luhanské oblasti se v posledních týdnech staly hlavním centrem aktivistů, kteří v obou oblastech vyhlásili nezávislé "lidové republiky".
Zprávy o počtu padlých a zraněných nelze nezávisle ověřit. Podle listu Ukrajinska pravda se do bojů zapojily početné útvary ukrajinské armády, letectvo a těžké dělostřelectvo.
"Dnes byl v průběhu protiteroristické operace sever Doněcké oblasti zcela očištěn od teroristů," praví se v prohlášení. "Byly zničeny opěrné body a vojenské základny povstalců v této oblasti a obsazena hlavní bašta v obci Semenivka. Kontrola byla obnovena nad městem Krasnyj Lyman," uvádí prezidentská kancelář. O situaci ve Slavjansku a Kramatorsku, kde byly dosud soustředěny hlavní povstalecké síly, se zpráva nezmiňuje.
Turčynov údajně pověřil Radu národní bezpečnosti a obrany, aby prozkoumala možnost vyhlášení výjimečného stavu v oblastech bojů s proruskými aktivisty. Pokud podle prezidenta analýza bezpečnostních složek ukáže, že vyhlášení výjimečného stavu je účelné, očekává Turčynov návrhy, jak a kde výjimečný stav vyhlásit.
Slavjansk, který je označován za baštu separatistů na východě Ukrajiny, je v obklíčení ukrajinské armády téměř dva měsíce. Podle tiskové mluvčí slavjanských radikálů Stelly Choroševové vojáci dopravili do okolí města novou obrněnou techniku včetně tanků, houfnic a samohybných děl.
V prohlášení kanceláře prezidenta Turčynova se uvádí, že byly zlikvidovány "nejpočetnější jednotky povstalců," což údajně v nejbližší době umožní osvobodit celý centrální Donbas. Tento region tvoří právě sever a střed Doněcké a jih Luhanské oblasti se správním středisky Doněckem a Luhanskem..
Vojenské jednotky zároveň podle prohlášení zahájily operaci, která má uzavřít hranice na severu a východě Luhanské oblasti, tedy v místech, kudy podle tvrzení armády na ukrajinské území pronikají posily povstalců z Ruska.
Tvrdé boje svedly armádní jednotky i o obec Krasnyj Lyman, která leží asi 25 kilometrů severně od Slavjanska. Agentura Unian napsala, že po celodenním boji byla obec zcela obklíčena a povstalci dostali ultimátum. Část z nich složila zbraně, jiní prý z místa bojů utekli.
Server Novosti Donbassa večer oznámil, že do obce Krasnyj Lyman vstoupili vojáci, v ulicích se pohybují armádní obrněné transportéry. Boje si vyžádaly mrtvé, jejich počet ale není k dispozici.oty..
Rakety na správu luhanské domobrany
Příčinou pondělní exploze v sídle proruských aktivistů v Luhansku byl zásah neřízenou raketou odpálenou z letadla. V situační zprávě to dnes uvedla pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Výbuch v budově luhanského gubernátora, kterou okupují separatisté, si podle dnešních upřesněných údajů vyžádal osm mrtvých.
"Rakety dopadly do okupované budovy oblastní správy. Podle neúplných údajů pozorovatelské mise byly výbuchy výsledkem dopadu neřízených raket odpálených z letadla. Počet obětí je neznámý," uvedla ve svém hlášení mise OBSE. Její zpráva potvrzuje informace povstalců, podle nichž dům zasáhla raketa z nízkoletícího letounu ukrajinské armády.
Ukrajinské velení ale takovou verzi události odmítá. V kritické době podle armády v Luhansku žádné letouny raketami na povstalecké pozice neútočily.
První náměstek ukrajinského generálního prokurátora Mykola Holomša uvedl, že podle předběžných výsledků vyšetřování zasáhla budovu protiletadlová střela, kterou odpálili separatisté. Původně prý měla zasáhnout ukrajinský letoun, cíl ale minula.
Při incidentu podle povstalců mimo jiné zahynula Natalja Archipovová, kterou povstalci dosadili do funkce ministryně zdravotnictví své Luhanské lidové republiky. Zraněno bylo jedenáct lidí.
OBSE se bojí o své lidi, část stahuje
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) z bezpečnostních důvodů sníží počet svých pozorovatelů v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny a přesune je do jiných míst. V Ženevě to dnes podle ruské agentury ITAR-TASS oznámil generální tajemník OBSE Lamberto Zannier. Uvedl rovněž, že organizace má informace o skupině čtyř pozorovatelů, které minulý týden unesli povstalci.
"Víme o nich, jsou živi a zdrávi," řekl Zannier. Potvrdil, že zadržovaní pozorovatelé jsou rukojmími povstalců. Odmítl ale podat informaci o tom, zda a s kým OBSE o jejich osvobození vyjednává. Koncem května oznámil vůdce povstalců ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov, že právě jeho lidé čtveřici pozorovatelů zadržují. Brzy prý budou propuštěni.
Zannier dále řekl, že situace v Doněcké a Luhanské oblasti je natolik nebezpečná, že OBSE tam musí snížit počet členů svých pozorovatelských misí. "Východní regiony pokrýváme tak hustě, jak jen to jde. V daném okamžiku ale musíme například naše lidi z Doněcka přemístit jinam.
Svou misi budou vykonávat v Charkově, Dněpropetrovsku nebo Kyjevě," řekl italský diplomat. Zkrácení počtu pozorovatelů se podle něj týká i Luhanské oblasti.
OBSE na východě Ukrajiny udržuje několik stovek dlouhodobých pozorovatelů, kteří tam působí od března. Ve skupině, kterou minulý týden v pondělí zadrželi povstalci ve Slavjansku, jsou pozorovatelé z Estonska, Dánska, Švýcarska a Turecka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.