Vyšetřování násilností, které loni v únoru v Kyjevě doprovázely státní převrat, je neefektivní a doplácí na špatnou koordinaci práce ukrajinských justičních orgánů. Uvádí to zpráva mezinárodní skupiny expertů, která z pověření Rady Evropy dohlíží na vyšetřování střelby na kyjevském náměstí Nezávislosti. O život v centru Kyjeva tehdy přišlo kolem stovky demonstrantů a několik policistů.
Podle zprávy evropských expertů bylo šetření chybné už od počátku, protože nevneslo jasno do událostí, které střelbě na kyjevském Majdanu od listopadu 2013 předcházely. V Kyjevě se v té době organizovaly masové demonstrace proti režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče, které loni v únoru vyústily v prezidentův útěk do Ruska a nastolení nové, proevropské vlády.
Ani objektivní potíže, které vyšetřování doprovázejí, nemohou podle komise Rady Evropy ospravedlnit prohřešky, jichž se Kyjev dopouští. Šetření není skutečně nezávislé a z řady důvodů je nedostatečně efektivní. Problémem je nedostatečné financování, špatná dělba práce mezi policií a tajnou službou, ale například i údajné obstrukce ukrajinského ministerstva vnitra. V důsledku těchto prohřešků zatím vyšetřování nepřineslo žádný podstatný pokrok, uvádí komise Rady Evropy.
Loňské násilnosti v Kyjevě se rok po převratu stávají citlivým problémem ukrajinské společnosti. Média se shodují v názoru, že skuteční viníci střelby na Majdanu unikají spravedlnosti, možná i v důsledku vědomé sabotáže některých bezpečnostních struktur.
"Nebeská setnina", jak veřejnost označuje mrtvé z náměstí Nezávislosti, se tak sice stala uctívaným symbolem dramatických změn, ale viníci možná trestu uniknou.