Vzhůru na divoký východ. Kreml láká Rusy na Sibiř
21.03.2010 09:00
Vzhůru na divoký Dálný východ. Ruská vláda tam nabízí zdarma každému "kolonistovi" tři tisíce metrů čtverečních jako stavební parcelu. Oproti oblastem západně od Uralu vypadají ohromné plochy Sibiře jako liduprázdné.
Obavy z Číňanů, kteří mají v pásu podél společné hranice mnohonásobnou přesilu? Nabídka země Novosibiřanům je součástí "Rozvojového programu 2025" premiéra Vladimíra Putina. Vláda hodlá darovat půdu v málo osídlených oblastech Dálného východu a kolem Bajkalského jezera.
Republika Burjatsko (Sibiřský federální okruh) dostala z Moskvy za úkol vypracovat během tří měsíců plán, jak by na jejím území mohla být nová osidlovací strategie realizována.
Sibiř, v širším smyslu se jí označuje celá asijská část Ruska od Uralu na východ, představuje pro Kreml dlouhodobý bolehlav. Třebaže zaujímá většinu plochy Ruské federace, žije tam pouze asi jedenáct milionů lidí, to je 7,8 procenta veškerého ruského obyvatelstva.
Čerstvá Putinova strategie vyvolává vzpomínky na předrevolučního ruského premiéra Petra Stolypina, jehož vláda v letech 1906 až 1911 přišla rovněž s rozsáhlými plány na hospodářskou kolonizaci dálněvýchodních oblastí Sibiře.
Od zhroucení Sovětského svazu roku 1991 vzbuzuje rychlý úbytek obyvatel Sibiře v Moskvě vážné obavy. Od rozpadu sovětského kolosu do roku 2007 odešlo z Dálného východu do evropské části Ruska 1,3 milionu lidí a z oblasti Bajkalu 600 tisíc lidí. Dosavadní snahy přilákat na Sibiř nové obyvatele zaznamenaly minimální úspěch.
Demografická situace na Dálném východě je alarmující, představuje nebezpečí pro národní bezpečnost a brzdí sociálně-ekonomický vývoj země, přiznává řada domácích politiků. V širším pásu kolem společné hranice žije na jedné straně asi šest milionu Rusů a na straně druhé kolem osmdesáti milionů Číňanů, jejichž hospodářství zažívá boom. Rusové dnes připomínají spíše jejich "chudé příbuzné" - kdysi tomu bylo naopak.
Číňané u Rusů čile podnikají a usídlují se tam. Hlavně čínské elity se dosud nesmířily se ztrátou tamních rozsáhlých oblastí ve prospěch Ruska v 19. století. Zda je to jen ruská paranoia, anebo zda skutečně existuje nějaký dlouhodobý čínský plán na získání "obsazených území" zpět, ukáže čas.
Foto: Wikipedia a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.