Rusové volí nový parlament. Účast je vysoká
02.12.2007 09:02 Aktualizováno 02.12. 18:17
Rusové dnes volí novou podobu Státní dumy, dolní komory parlamentu. Volby mají vlastně jedinou otázku: jakým rozdílem vyhraje Putinovo Jednotné Rusko. Menší opoziční strany si stěžují na neregulérnost předvolební kampaně a průběh hlasování.
Jasným favoritem je mezi jedenácti stranami provládní Jednotné Rusko vedené prezidentem Vladimirem Putinem. Snad se ani nedá hovořit o tom, že je favorit. Všichni vědí, že je předem stanoveným vítězem parlamentních voleb. Zbývá zodpovědět jedinou otázku: o kolik vyhraje?
Opozice si stěžuje na nespravedlivou předvolební kampaň a diskriminaci ze strany úřadů. Voliči poprvé vybírají jen mezi stranickými kandidátkami. Další překážkou pro menší strany je zvýšená hranice pro vstup do parlamentu. Sedmiprocentní bariéru mohou podle předvolebních průzkumů překonat pouze dvě strany, Jednotné Rusko Vladimira Putina a komunisté pod vedením Genadie Zjuganova.
Hlavní soupeři ve volbách |
Jednotné Rusko Komunistická strana Ruska Liberálně-demokratická strana Ruska Spravedlivé Rusko Jabloko Svaz pravicových sil |
Prezident Putin to však vidí jinak. "Voliči se rozhodli. Zbývá jim jen jít a zvolit stranu, jejíž program je nejpřesvědčivější, a lidi, kterým nejvíc věří."
ČTĚTE TAKÉ: Ohlasy ruských politiků na parlamentní volby
Předseda Ústřední volební komise Vladimir Čurov v podvečer oznámil, že do
volebních místností určitě přišlo více než 60 procent voličů. Páté parlamentní volby od rozpadu Sovětského svazu tak podle něj zaznamenaly rekord. V podvečer přišlo v celé zemi volit 54,8 procenta z přibližně 108 milionů oprávněných voličů.
Tři sta pozorovatelů, sto tisíc místností
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se vzdala plánu poslat do Ruska velký tým pozorovatelů. Prý jim úřady nesmyslně zdržovaly víza a připravovaly různé další překážky. Administrativa veškerá obvinění popírá.
Nakonec přijelo volby sledovat jen několik členů parlamentního shromáždění OBSE. Znamená to, že 330 zahraničních pozorovatelů by mělo pokrýt na 95 tisíc hlasovacích místností.
"Problémy nejsou, město je v odpovídajícím pořádku a vše je, jak má být. Fakt, že letos chodí volit víc lidí než dřív, to je indikátor chápání důležitosti těchto voleb a důkaz odpovědnosti každého z nás," řekl přítomným novinářům moskevský starosta Jurij Lužkov poté, co na Miusském náměstí vhodil svůj lístek do volební urny umístěné pod ruskou a moskevskou vlajkou. V Moskvě je otevřeno celkem 3278 volebních místností.V dálněvýchodních částech země už hlasování skončilo. Šéf volební komise Vladimir Čurov oznámil, že na Čukotce přišlo hlasovat přes 70 procent voličů a na Kamčatce skoro 54 procent. Na Čukotce dnes hlasoval tamní gubernátor a miliardář Roman Abramovič, který kvůli tomu speciálně přiletěl z Velké Británie.
Asi pětatřicetiletý podnikatel Michail se dopoledne s dcerkou procházel v několikastupňovém mrazu po centru ruské metropole. Volit půjde, prý ale až odpoledne. "Musíme si ty volby užít, možná jsou na dlouhou dobu poslední," usmál se, ale odmítl říct, pro koho bude hlasovat.
Putin znamená lepší život
Na Kamčatce už odhlasovalo přes třicet procent lidí, uvedla agentura ITAR-TASS. Rekord prý drží čukotská obec Nutelmen, kde přišli hlasovat všichni voliči.
"Volil jsem Putina," cituje agentura Reuters osmašedesátiletého důchodce Valentina Nenaševa, který právě vhodil lístek do urny v místnosti číslo 130 ve Vladivostoku. "Volil jsem lepší život, stabilitu."
Na mnoha místech čekají na příchozí ve volebních místnostech překvapení, například občerstvení nebo drobné dárky. Například ve městě Anadyr dostalo prvních šest set příchozích vstupenky na koncert účastníků televizní soutěže Fabrika zvězd, ruské obdoby Česko hledá Superstar.
K parlamentním volbám mnohde připojily úřady i volby místních samospráv či nejrůznější referenda. Volební místnosti se zatím neotevřely v Kaliningradské oblasti na pobřeží Baltského moře.
Stane se tak až v 9.00 moskevského času (7.00 SEČ). Právě tam také hlasování skončí. V tu chvíli bude v Moskvě 21.00 (19.00 SEČ) a teprve tehdy bude podle zákona možné zveřejnit první odhady výsledků.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.