Američané a Britové se přou s dalšími evropskými státy o to, kdy by měly proběhnout parlamentní a regionální volby v Afghánistánu. Podle původního plánu by měly proběhnout na jaře příští rok. USA a Británie je chtějí odsunout.
Důvody proč, USA a Spojené království preferují odklad plánovaných voleb jsou v zásadě dva. Za prvé, po letošních zfalšovaných prezidentských volbách je obava, že by vojáci zbytečně riskovali při zajišťování volebních místností kvůli hlasování, jehož kredibilita a smysluplnost může být znovu pochybná. A za druhé, desetitisíce vojáků, které do Afghánistánu vysílají především Spojené státy by nemohly po určitou dobu plnit hlavní úkoly, kvůli kterým do země přijely - tedy především zajištění měst a městeček na úkor venkovských oblastí.
ČTĚTE TAKÉ: Karzáí složil slib a je znovu prezidentem Afghánistánu
Jak píše internetové vydání britského deníku The Daily Telegraph, které s touto informací přišlo, v případě regionálních voleb je ještě jeden problém - nepodařila se nalézt dohoda o zakreslení hranic volebních okrsků. Proti odsunutí voleb, i přes zmiňované úskalí, jsou ovšem některé evropské země. Argumentují tím, že je nutné dodržet afghánskou ústavu.
I když USA a Británie s odsunem voleb neuspějí, je možné, že se hlasování stejně neuskuteční v daném termínu, to znamená v květnu příštího roku. Kábul je totiž z velké části závislý na penězích ze zahraničí a pokud nebude dostatek dárců, je možné, že na volby nebudou finance. OSN také po útoku Talibanu na svou ubytovnu v Kábulu stáhla 90 procent pracovníků, což může negativně ovlivnit přípravu voleb.
"Může se ukázat jako velký problém přimět mezinárodní společenství, aby platilo, pokud nebudou existovat pojistky v systému. Jak obhájíte vydávání stále složitěji získávaných peněz od dárců na volby, které budou podvodné?" řekl listu zdroj, který si nepřál být jmenován.
ČTĚTE TAKÉ: Podvodník Karzáí prezidentem a zoufalý Západ
S obavami, že se Západ bude podílet na dalších snadno zpochybnitelných volbách souhlasí i někteří Afghánci. Třeba neúspěšný prezidentský kandidát Abdulláh Abdulláh, který možná s Hámidem Karzáím prohrál kvůli podvodům (byt on sám se jich dopouštěl také) tvrdí, že je nutná celková reforma volebního systému.
Spojené státy a Británie, které nesou největší tíhu bojů, ztrát i nákladů jsou v poměrně složité situaci, co se týče podpory obyvatel. Podle posledního průzkumu zveřejněného listem The New York Times podporuje vyslání třiceti tisíc vojáků do Afghánistánu, které minulý týden oznámil prezident Barack Obama, těsná nadpoloviční většina Američanů - 51 ku 43 procentům. A 55 procent oslovených je přesvědčeno, že zmínka o termínu zahájení stahování z Afghánistánu (červenec 2011) v Obamově proslovu nebyl dobrý nápad.
Průzkum také ukázal, že pokračuje pokles preferencí prezidenta Obamy. Za měsíc to bude rok, co bude v úřadě a oproti maximu v dubnu (68 procent) má nyní podporu 50 procent. Ještě horší je to s hlavním Obamovým tématem - zdravotnictvím.
Poslední tři měsíce se Bílý dům snažil získávat podporu pro svůj plán na změnu zdravotního systému. Ovšem pouze 12 procent Američanů si myslí, že je to „největší problém", kterému národ čelí (jen dvě procenta jmenovala Afghánistán). Oproti tomu, padesát procent lidí považuje za velký problém ekonomiku a nezaměstnanost. A co se týče zvládání ekonomiky, podpora Baracku Obamovi klesla na 47 procent z říjnových 54 procent.
Foto: ČTK/AP