Medveděv: Většina operací v Jižní Osetii ukončena
11.08.2008 11:37 Aktualizováno 11.08. 12:00
Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes oznámil, že většina vojenských operací v gruzínském separatistickém regionu Jižní Osetii je ukončena a že ruské síly kontrolují jihoosetskou metropoli Cchinvali. Podle gruzínských úřadů zaútočilo na gruzínské území během noci a rána okolo 50 ruských letounů a bombardovalo mimo jiné města Gori, Poti a předměstí metropole Tbilisi.
Dva útoky byly podle nich namířeny i na radarová zařízení nedaleko Tbilisi. Ruská armáda však tvrdí, že žádné rozkazy k útoku za hranici Jižní Osetie nevydala.
"Výrazná část operací, které měly za cíl donutit gruzínské úřady k míru v Jižní Osetii, byla ukončena. Cchinvali je pod kontrolou posíleného ruského mírového kontingentu," prohlásil podle agentury Reuters Medveděv, po dnešním jednání na generálním štábu ruských ozbrojených sil s premiérem Vladimirem Putinem, ministrem obrany Anatolijem Serďukovem a vrchním armádním velení.
ČTĚTE TAKÉ: Válka pokračuje. Rusové bombardují Gruzii
Podle reportéra agentury Reuters však Rusko i nadále přesunuje do Jižní Osetie další tisíce vojáků, desítky tanků a odpalovacích zařízení.
Ruská armáda zároveň oznámila, že v Jižní Osetii během konfliktu, který začal před čtyřmi dny gruzínskou ofenzivou vůči jihoosetským separatistům, ztratila 18 příslušníků svých mírových sil, 52 jich bylo zraněno a přišla o čtyři letouny.
Podle Tbilisi Rusko v noci na dnešek pokračovalo v bombardování gruzínského území. Jeho hlavním cílem bylo údajně Gori, největší gruzínské město v blízkosti Jižní Osetie. Podle mluvčího gruzínského ministerstva vnitra na něj zaútočilo několik desítek ruských letounů. Žádné ztráty na životech zatím nejsou hlášeny.
Také ranní bombardování vojenské základny v Kodžori, kde jsou umístěny zvláštní jednotky, ani armádní části mezinárodního letiště na tbiliské předměstí si údajně nevyžádalo větší škody. "Lehce byly poškozeny radary, ale letiště funguje normálně," sdělil mluvčí ministerstva vnitra Šota Utiašvili.
Ruská armáda však nálety popřela. "My hranici (mezi Jižní Osetií a Gruzií) nepřekračujeme, to je naše hlavní zásada," prohlásil podle Reuters zástupce velitele ruského generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn. "Ruské mírové síly nedostaly žádný rozkaz vniknout na území Gruzie," dodal.
Poslední nálety odsoudilo gruzínské ministerstvo zahraničí. "Akce Ruské federace neohrožují jen životy občanů Gruzie, ale také zahraniční hosty ve vysokém postavení," uvedlo ministerstvo v reakci na pobyt francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera v Gruzii, kde se snaží zprostředkovat příměří mezi oběma stranami. Kouchner je podle agentury AFP stále na území Gruzie a chystá se navštívit zasažené město Gori. Poté by měl odletět do Moskvy, aby o případném příměří jednal s ruským prezidentem Medveděvem.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili dokonce Moskvu obvinil z úmyslu svrhnout současnou prozápadní gruzínskou vládu a ovládnout gruzínské energetické zdroje. Devadesát procent gruzínských obětí ruských náletů podle něj tvoří civilisté.
Napětí roste také v druhé gruzínské odštěpenecké republice, Abcházii. Gruzínské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že odrazilo všechny útoky na Kodorskou soutěsku, která je prakticky jediným územím v Abcházii, které separatisti plně nekontrolují. Proruské abchazské síly naopak tvrdí, že na tomto strategickém místě gruzínské jednotky zcela zablokovaly.
Ruské mírové síly, které jsou v Abcházii rozmístěné, daly dnes podle agentury Interfax gruzínské armádě do 06:00 (08:00 SELČ) ultimátum, aby složila zbraně, a varovaly ji, že použijí "všech nutných donucovacích prostředků", pokud na něj nepřistoupí. Tbilisi však ultimátum odmítlo. Moskva podle téže agentury plánuje vyslat do Abcházie dalších 9000 mužů a 350 tanků, aby tamní ruské mírové jednotky posílili.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.