Pití alkoholu způsobuje neurologické změny rychleji u žen než u mužů. Potvrzuje to nejnovější výzkum švédské univerzity v Gothenburgu, podle které by měli mnozí adiktologové přehodnotit dosavadní léčbu alkoholismu u obou pohlaví. Alkoholismus totiž podle Švédů ničí organismus ženy až třikrát rychleji.
Podle švédské studie uveřejněné v odborném časopise Alcoholism: Clinical and Experimental Research snižuje alkohol u žen schopnost neuronů přenášet informace mnohem rychleji než u mužů. Během výzkumů odborníci z University of Gothenburg zjistili, že ženy závislé na alkoholu čtyři roky měly stejně narušené neurologické přenosy jako muži, kteří pili 14 let.
Podle lékařů se tento jev projevuje zejména na úsudku, sebekontrole a emocionální zdrženlivosti. Podle zkušeností americké psychiatričky Carly A. Greenové z tohoto důvodu alkoholičky více inklinují k mentálním poruchám.
Pouhá dvě piva
Předchozí studie dokázaly, že ženy se opijí po menším množství alkoholu než muži, což způsobuje pokles enzymu v žaludku. Již po dvou pivech mají ženy prokazatelně vyšší hladinu alkoholu v krvi než muži.
Podle dřívějších výzkumů Harvardovy univerzity ženy-alkoholičky při léčbě lépe spolupracují, mají tendenci se podporovat a více spolupracovat ve skupinách tvořených pouze ženami. Navíc častěji vyhledávají pomoc u praktických lékařů než u odborníků a léčbu nastupují v průměru o čtyři roky dříve než muži.
"Ženy se musejí starat o rodinu, mohou být těhotné, mohou mít problémy s jídlem nebo domácím násilím. To vše by měl adiktolog brát v potaz," dodává k problematice léčby žen závislých na alkoholu psycholožka Shelly Greenfieldová z Harvardovy univerzity
Na problémy žen-alkoholiček dlouhodobě upozorňuje česká společnost Alfa femina, která pacientkám pomáhá se zpětným zařazením do společnosti. "Lidé se na opilé ženy dívají jinak než na muže-alkoholiky. Navíc se za ně stydí i blízcí, což je často důležitý motivační faktor, který vede k dřívějšímu vyhledání odborné pomoci," říká ředitelka společnosti Zuzana Skálová.