Alkohol v roce 2012 zabil přes tři miliony lidí po celém světě

Zdraví
12. 5. 2014
Každý Čech vypije v průměru 13 litrů čistého alkoholu ročně (ilustrační foto).
Každý Čech vypije v průměru 13 litrů čistého alkoholu ročně (ilustrační foto).

Konzumace alkoholu byla v roce 2012 ve světě prvotní příčinou úmrtí 3,3 milionu lidí. Umírali na související nemoci i v důsledku násilností, uvedla ve zprávě o dopadu alkoholu na lidské zdraví Světová zdravotnická organizace (WHO), která vyzvala vlády k většímu úsilí o omezení negativních dopadů pití alkoholických nápojů. Mezi země s velmi vysokou spotřebou alkoholu patří také Česká republika, kde podle WHO připadá 13 litrů zkonzumovaného čistého alkoholu na člověka za rok, což je více než dvojnásobek celosvětového průměru.

Konzumace alkoholu byla v posledních pěti letech stabilní v Evropě, Africe a Severní a Jižní Americe. Je ale na vzestupu v jihovýchodní Asii a v západním Tichomoří.

"Je třeba učinit více pro ochranu obyvatel před negativními dopady konzumace alkoholu na zdraví," konstatoval expert WHO Oleg Čestnov a varoval, že nadměrná konzumace alkoholu zabíjí stále víc mužů a žen. Zvyšuje totiž riziko vzniku více než 200 nemocí.

V celosvětovém průměru podle WHO každý člověk starší 15 let vypije 6,2 litru čistého alkoholu ročně. Ve skutečnosti ale alkohol pije jen 38,3 procenta světové populace, takže v průměru připadá 17 litrů čistého alkoholu ročně na každého pijáka.

Nejvíce alkoholu na osobu spotřebují Evropané, přičemž v některých zemích střední a východní Evropy je škodlivá konzumace alkoholu obzvlášť výrazná. Mezi státy, v nichž připadá více než 12,5 litru čistého alkoholu na hlavu a rok, patří podle údajů WHO k roku 2010 kromě Ruska a některých dalších postsovětských republik také země jako Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Každý Čech a Slovák vypije v průměru 13 litrů čistého alkoholu ročně. Mezi českými muži je to dokonce 18,6 litru a mezi slovenskými 20,5 litru. Podle předchozí analýzy WHO vycházející z let 2003 až 2005 vypil v průměru každý dospělý občan ČR ročně 16,45 litru čistého alkoholu. Například čeští lihovarníci ale čísla WHO označili za nadsazená. Český statistický úřad za stejné období uváděl spotřebu 10,2 litru čistého alkoholu na osobu.

Rus vypije podle nových údajů WHO v průměru 15,1 litru čistého alkoholu za rok, Bělorus dokonce 17,7.

Jiná studie letos konstatovala, že čtvrtina všech ruských mužů zemře před dosažením 55. roku, a to většinou kvůli nadměrnému pití alkoholu. Někteří Rusové se v průzkumu přiznali, že vypijí tři i více lahví vodky týdně.

"Zjistili jsme, že celosvětově si zhruba 16 procent pijáků dopřává občasné těžké pitky, jimž se často říká 'pití do němoty', což zdraví škodí nejvíc," řekl expert na duševní zdraví a návykové látky při WHO Shekhar Saxena.

Obecně platí, že pití alkoholu má vážnější sociální a zdravotní dopady na chudší lidi. "Často se jim nedostává kvalitní zdravotní péče a jsou hůře chráněni funkční rodinou nebo komunitními sítěmi," uvedl Saxena.

Zpráva konstatuje, že některé země už přijaly opatření na ochranu obyvatelstva před škodlivou konzumací alkoholu. Patří mezi ně zvyšování daní na alkohol, omezování jeho dostupnosti mladistvým nebo regulace trhu.

Podobná opatření by mělo přijímat více zemí, doporučuje WHO. Více by se podle organizace mělo dělat také pro zvyšování povědomí o zdravotní škodlivosti alkoholu.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné