Alkoholikům svítá nová naděje na vyléčení - "gen opilství"

Zdraví
21. 10. 2010 12:33
Nový 'gen opilství' chrání před vznikem závislosti na alkoholu.
Nový 'gen opilství' chrání před vznikem závislosti na alkoholu.

Američtí vědci objevili gen, který prý chrání před závislostí na alkoholu. Díky tomuto genu někteří lidé pociťují účinky alkoholu už po jedné skleničce, což snižuje jejich náchylnost k závislosti. Podle odborníků se tak otevírá cesta, jak pomoci alkoholikům v jejich léčbě.

Až dvacet procent populace má v těle gen CYP2E1, díky kterému jsou citlivější k alkoholu a méně náchylní k opilství, tvrdí tým z univerzity v Severní Karolíně. Podle internetového serveru BBC nejde o návod, jak ušetřit za večírek, ale o nové poznatky v léčbě závislostí. "Před námi je ještě dlouhá cesta k vyvinutí účinné léčby, ale nový gen nám prozrazuje mnohé o tom, jaký efekt má alkohol na lidský mozek," řekl vedoucí studie Kirk Wilhelmsen z univerzity v Severní Karolíně.

Lidé, kteří mají "opilý" gen, odbourávají alkohol prý mnohem rychleji, a proto se také opijí mnohem rychleji než ostatní. Nestačí si tak údajně vybudovat závislost. Otázkou zůstává, zda vědci dokáží tyto poznatky uplatnit i v léčbě alkoholismu.

"Je to komplexní nemoc, hraje zde roli mnoho důvodů, proč lidé pijí. Toto může být jen jeden z nich," vysvětlil Wilhelmsen. Přesto se odborníci, kteří se alkoholismu věnují, nevzdávají naděje, že nový objev povede správným směrem a odhalí další nejasnosti z této oblasti.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ