Alzheimerově chorobě lze předcházet jídlem, mozek zůstane mladý

Zdraví
4. 1. 2012 17:27
Složení denního jídelníčku může výrazně ovlivnit výkon mozku a nervového systému.
Složení denního jídelníčku může výrazně ovlivnit výkon mozku a nervového systému.

Zdravá strava by podle vědců mohla u nemocného přibrzdit Alzheimerovu chorobu. Jídlo bohaté na vitamíny a ryby totiž podle nich chrání mozek před stárnutím, naopak nekvalitní jídlo má opačný efekt. O nové studii amerických vědců informoval server BBC.

U starších lidí s vyššími hodnotami vitamínů a omega-3 mastných kyselin v krvi pozorovali neurologové méně případů zhoršení mozkových funkcí a lepší mentální výkony. Trans tuky, které se nacházejí v pokrmech z rychlého občerstvení, vědci spojili s horšími výsledky neurologických testů, které jsou typické pro Alzheimerovu chorobu.

Britská lékařská charita v této souvislosti vyzvala k intenzivnější práci na nových poznatcích v oblasti stravy a demence. Jako nejlepší prevenci neurologických onemocnění označila vyváženou stravu bohatou na zeleninu a ovoce, pravidelnou fyzickou aktivitu, vyvarování se kouření a pravidelné kontroly hladiny cholesterolu a krevního tlaku u lékaře.

Alzheimerova choroba ve zkratce
Alzheimerova choroba je jedním z nejčastějších důvodů demence. Podle nejnovějších dat pojišťovny Allianz přitom trpí v Česku demencí kolem půl milionu lidí. Mezi symptomy onemocnění patří ztráta paměti, změny nálady, problémy s komunikací a myšlením. Žádný z těchto faktorů nebyl určen jako jediný způsobující onemocnění. Jedná se o jejich kombinaci ve spojení s věkem, genetickými předpoklady, životním prostředím, životním stylem a celkovým zdravím.

Vědci se při zkoumání Alzheimerovy choroby zaměřili spíš na krevní rozbory než na složení jídelníčku jednotlivých lidí. Prověřili krevní vzorky 104 zdravých lidí ve věku asi 87 let, u nichž bylo zaznamenáno jen minimální nebezpečí Alzheimerovy choroby. Ti z nich, kteří měli v krvi více vitaminu B, C, D a E, lépe prospívali v testech paměti a myšlení. Lidé s vyšší hladinou omega-3 mastných kyselin byli podobně úspěšní. Nejhůře dopadli lidé s vysokými hodnotami trans tuků v krvi, které pocházejí z pokrmů z rychlého občerstvení, dále z koláčů, sušenek a také ze smažených jídel.

Vědci z Institutu pro zdraví a vědu Oregonské univerzity, Portlandského zdravotnického centra a Oregonské státní univerzity pak provedli skenování mozku 42 účastníků studie. Ten ukázal, že zdravě se stravující lidé měli větší objem mozku než ti s vyšší hladinou trans tuků v krvi.

Jak poznamenal autor studie Gene Bowman z Oregonské státní univerzity, výsledky je ještě třeba ověřit, nicméně předpoklad, že by bylo možné ovlivnit objem mozku pouze správnou stravou, je převratný.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ