Američtí lékaři vrátili slepcům zrak pomocí kmenových buněk

Zdraví
24. 1. 2012 16:24
Podle lékařů je úspěch výzkumu něco jako "poplácání po zádech", že svou práci dělají dobře.
Podle lékařů je úspěch výzkumu něco jako "poplácání po zádech", že svou práci dělají dobře.

Původně to měl být test, zda embryonální kmenové buňky budou bezpečné i pro léčbu lidí. Nakonec díky nim dvě nevidomé ženy dokáží přečíst text tvořený velkými písmenky. Tímto způsobem by se mohl shrnout nově zveřejněný výzkum University of California, který má potvrzovat, že využití kmenových buněk v medicíně nemusí být slepou uličkou.

Po téměř patnácti letech od objevu embryonálních kmenových buněk pokračují vědci v testování jejich vlastností nejen na zvířatech, ale přímo na lidech. Mezi poslední výzkumy patří i práce americké University of California, která měla zjistit, zda je použití těchto buněk v medicíně bezpečné.

Lékaři proto minulé léto vstříkli dvěma nevidomým pacientkám injekci s embryonálními kmenovými buňkami. Jedna žena trpěla věkem podmíněnou makulární degenerací, při které pacient zvolna přichází o zrak. Druhá žena měla vzácnou chorobu zvanou Stargardtova nemoc. Na obě onemocnění neexistuje žádná léčba. Po čtyřech měsících od injekce dokázaly dobrovolnice přečíst na lékařské tabuli pátá největší písmena.

Embryonální kmenové buňky:
Jedná se o takzvané pluripotentní typy buněk, což v praxi znamená, že se dokáží "proměnit" v jiný buněčný typ, který tvoří lidské tělo. Emryonální kmenové buňky se získávají z embrya starého pouze několik dní.

Podle odborného čaospisu Lancet se ukázalo, že u prvních dvou pacientek nebyl s bezpečností problém a navíc se podařilo vrátit jim částečně zrak. "Neříkáme, že tímto způsobem budeme za několik let léčit. Tato studie nám ale naznačuje, že nejdeme špatnou cestou a dává nám sílu ve výzkumech pokračovat," tvrdí odborník na kmenové buňky Paul Knoepfler z University of California, který se přímo na průzkumu nepodílel. Lékaři se schodují na tom, že nesmí přeceňovat schopnost pacientek vidět, jejich možnosti jsou stále omezené.

Důležitost tohoto výzkumu se v současnosti skrývá v tom, že zrovna před dvěma měsíci některé společnosti od sponzorování těchto činností upustily a rozhodly se zaměřit na vývoj léků na jiné choroby. Podle odborníků se jedná o citlivé téma, jelikož embryonální kmenové buňky pocházejí od několikadenních embryí, tedy lidského materiálu, který je chráněn zákonem a neměl by být využíván. Vědci proto žádají příslušné orgány o výjimku a jsou pod bedlivým dohledem etických komisí.

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ