Zájem o zdraví a prevenci, včetně onkologické, stoupl v posledních letech hlavně u lidí kolem 35 let věku, kteří dobře vydělávají. ČTK to řekl předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. Tito lidé víc dbají na zdravý životní styl a chodí na preventivní prohlídky. U starší generace zatím větší růst zájmu o prevenci profesor nevidí.
"V posledních letech nejvíc vnímám růst zájmu u lidí kolem 35 let, kterým se daří dobře. Chtějí tu být co nejdéle, chtějí být zdraví a vyhledávají i preventivní prohlídky, víc o své zdraví pečují," shrnul.
Prevence je podle něj jednoduchá a přitom velmi těžká. Především by člověk neměl kouřit, rakovina plic je třicetkrát častější u kuřáků. Vedle nekouření radí profesor také nepohybovat se v zakouřeném prostředí.
Profesor Vorlíček radí jíst všechno a málo, aby člověk nebyl tlustý. Důležitý je dostatek pohybu. Alespoň hodinu denně by se člověk měl věnovat fyzické aktivitě, která mu zrychlí puls a rozhýbe svaly. "Třeba vynechávat výtahy, pokud člověk není zrovna ve 27. poschodí. Ale určitě alespoň několik poschodí vyběhnout, z práce jít pár zastávek a pak teprve nasednout na hromadnou dopravu," popsal možnosti profesor.
Modernější léčba, lepší léky
Podle něj by lidé měli využívat preventivní prohlídky a screeningové programy. Prohlídku udělá jejich praktik, zdravotní pojišťovny ji hradí. Napíše jim také doporučení na screening. Pojišťovny hradí screening rakoviny prsu, tlustého střeva a čípku děložního.
"Musím označit za úspěch náš screening rakoviny prsu. I když této rakoviny přibývá, stále méně žen na ni umírá," řekl profesor. Je to podle něj proto, že více žen chodí na vyšetření zavčas a rakovina se stále častěji zjišťuje už v časných stadiích. Na tento screening chodí v ČR přes 50 procent žen. K delšímu přežívání přispělo i to, že se zlepšila léčba, onkologové mají nové účinné léky.
U rakoviny tlustého střeva zatím tak výrazné zlepšení podle profesora není. Na screening chodí jen asi 18 procent lidí, ale zájem zvolna roste.
V každém případě radí profesor opatrnost, pokud se u člověka objeví varovné příznaky, jako neobvyklé krvácení, teploty, které nelze vysvětlit infekcí, zvětšené uzliny, kašel trvající déle než tři týdny a u kuřáků změna charakteru kašle, včetně vykašlávání krve.