Nižší REM spánek, čili stav, kdy se nám nezdají sny, může v budoucnu předpovědět riziko vzniku demence, zjistili badatelé z Bostonské univerzity v novém výzkumu. Zatím ale není jisté, jestli nižší REM fáze může být i příčinou nemoci. Informaci uvedl web Daily Mail.
Američtí vědci věří, že snění ve spánku posiluje spojení v mozku, což podle nich pomáhá chránit člověka před nástupem nemoci. Ve studii se zaměřili zejména na REM spánek, tedy fázi rychlého pohybu očí.
"Už dlouho jsme věděli, že REM spánek je u lidí, kteří trpí demencí, velmi nízký. Náš výzkum je ale důležitý v tom smyslu, že nižší REM spánek může v budoucnu předpovědět riziko vzniku takové nemoci," vysvětlil spoluautor studie, doktor Matthew Pase z Bostonské univerzitní lékařské školy. Dodal, že dalším krokem je pro ně zjištění, proč nižší REM spánek předpovídá onemocnění demencí.
Američtí vědci pozorovali při bádání spící dobrovolníky, kterých bylo 321 ve věku nad 60 let. Po dalších 19 let byli tito lidé studováni a jejich zdravotní stav i spánek pečlivě analyzován. Celkem bylo zjištěno 32 případů lidí, kteří onemocněli demencí, a 24 z nich mělo Alzheimerovu chorobu.
Lepší spánek, zdravý člověk
Zdraví lidé byli v REM spánku o něco déle než ti nemocní. Každé procentuální snížení znamenalo narůstající pravděpodobnost onemocnění. Zatím ale není jisté, zda nedostatek REM spánku způsobuje demenci, nebo je jen předčasným symptomem.
Jak ale dosáhnout toho, abychom maximalizovali čas strávený ve stadiu REM? Odborníci doporučují pravidelné spánkové rutiny, spaní v tmavé a tiché místnosti, vyhýbání se kofeinu před spaním a také omezení konzumace alkoholu.
REM fáze spánku je charakteristická rychlým pohybem očí pod víčky, nízkoúrovňovou svalovou aktivitou a nízkoproudým elektroencefalogramem (nervová činnost). U dospělého člověka představuje REM fáze asi 90 až 120 minut, což je přibližně 20 až 25 procent doby spánku. Tento podíl většinou klesá s věkem. Fáze REM spánku je stále bedlivě zkoumaná a stále kolem ní panuje několik teorií.