Virus zika, který se lavinovitě šíří jižní Amerikou a pravděpodobně může způsobit zakrnění mozku u novorozenců, je blízkým příbuzným viru klíšťové encefalitidy. Čeští virologové proto začínají testovat účinné antivirotikum, které by v budoucnu mohlo pomoci léčit nejen encefalitidu, ale také nemoci vyvolané virem zika.
"Oba viry mají podobnou strukturu virové částice i podobný charakter jejich genetické informace. Této podobnosti se snažíme v současné době využít v rámci vývoje protivirové terapie," řekl v rozhovoru s časopisem Týden uznávaný český virolog Daniel Růžek. Jakmile podle něj do Česka dorazí vzorek viru zika, začnou čeští virologové s testováním. "Naší laboratoři v Brně se totiž podařilo objevit ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie látky, které jsou vysoce účinné proti viru klíšťové encefalitidy. Nyní se chystáme tyto látky otestovat i na virus zika a jsme přesvědčeni, že díky blízké příbuznosti těchto dvou virů budou vůči nim i podobně účinné," uvedl Růžek.
Pokud by se vývoj antivirotika, zatím úspěšně vyzkoušeného na myších, podařilo dotáhnout do konce, mohlo by to znamenat pomoc pro miliony nemocných. V rozhovoru s časopisem Týden ale docent Růžek také vysvětluje, kde se virus v Jižní Americe vzal, zda se může rozšířit i do Evropy a jaká jsou rizika jeho přenosu i mezi lidmi. Zabývá se také otázkou výskytu mikrocefalie, vývojové vady u dětí, kterou vědci v Jižní Americe dávají do souvislosti právě s virem zika. "Je známa řada případů, kdy virová nákaza v těhotenství může vést k vážnému poškození nebo úmrtí plodu. Ale co se týče flavivirů, jedná se o zcela nově popsanou záležitost," uvedl Růžek, který působí jako vedoucí oddělení virologie Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně. Zároveň pracuje jako vedoucí Laboratoře arbovirologie Parazitologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích.
* Odkud vzal virus zika své jméno?
* Co má společného s virem klíšťové encefalitidy?
* Proč epidemie nepropukla také v Africe?
* Jakou látku zkoušejí čeští virologové ve snaze najít lék proti nemocem z viru zika?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY SI MŮŽETE PŘEČÍST V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 1. ÚNORA 2016.