Český <span>objev v boji s rakovinou.</span> U myší zabírá

Zdraví
29. 5. 2010 17:00
Operace rakovinového nádoru (ilustrační foto).
Operace rakovinového nádoru (ilustrační foto).

Laboratoř (ilustrační foto).Převratné technologie se stávají realitou, a to i díky objevům českých vědců. V jejich laboratořích se dějí velké věci, které možná jednou pomůžou nemocným s rakovinou.

Ve sci-fi seriálu Star Trek měla posádka k dispozici chytrou krabičku zvanou trikodér. Stačilo ji přiblížit k nemocnému a sama provedla veškerá nutná vyšetření. Během pár sekund získali lékaři všechny informace o zdravotním stavu člověka. Přesně věděli, jaké léky mu nasadit. Právě získat co nejvíce informací o nemocném je naprosto klíčové. Platí, že čím víc lékař ví, tím je větší šance, že najde pro pacienta účinnější léčbu.

To se děje nejen při poměrně banálních infekcích, kdy se v laboratoři přesně zjistí, jaká bakterie nemocného napadla, a podle toho se vyberou vhodná antibiotika, ale i při léčbě třeba rakoviny. "Dokážeme získat velmi přesné informace nejen o velikosti nádoru, ale i o jeho struktuře a dalších vlastnostech. Díky tomu je možné pacientovi léčbu ušít na míru a neztrácet jeho drahocenný čas," popisuje profesor Aleš Ryška, přednosta Fingerlandova ústavu patologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Operace rakovinového nádoru (ilustrační foto).Léčba rakoviny pomocí léků má jedno velké úskalí. Navzdory tomu, že jsou k dispozici stále účinnější chemoterapeutika, mají obrovské množství vedlejších účinků. Často se tak stává, že pacienta víc ničí léčba než nádor samotný.

Agresivněji!

Chemoterapeutika totiž napadají nejen rakovinné, ale i zcela zdravé buňky. Řešením by mohly být látky, které dokážou lék dostat přímo k nádoru, aniž by přitom došlo k poškození organismu. Právě na tom pracuje vědecký tým pod vedením profesorky Blanky Říhové z Mikrobiologického ústavu Akademie věd a profesora Karla Ulbricha z Ústavu makromolekulární chemie. Podařilo se jim vyvinout speciální polymerové nosiče, a ty dokážou dopravit lék k nádoru a neublížit zdravým orgánům. "Léčba, která nepoškozuje zdravé orgány a tkáně, jen ty nemocné, tak může být agresivnější," říká profesorka Říhová.

Na výzkumu polymerních nosičů se nyní podílejí desítky vědeckých týmů po celém světě, ale v Česku se vyvíjí jejich velmi účinná a experimentálně úspěšná varianta. Zdárně se touto metodou zatím léčí myši. Vyléčená pokusná zvířata jsou pak navíc odolnější i proti návratu nemoci.

Více si přečtěte v časopise Instinkt, který vyšel 27. května 2010.

Foto: Robert Sedmík, Jan Schejbal

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ