Čeští lékaři by se mohli podílet na transplantačním výzkumu s americkým týmem světově proslulého plastického chirurga českého původu Bohdana Pomahače. Tým z bostonské nemocnice se proslavil transplantacemi obličejů, letos provedl také dvě transplantace obou rukou.
"Myslím, že je potřeba prozkoumat možnosti spolupráce nebo vzájemné výměny informací, pokud můžu být k něčemu užitečný, abych to mohl nabídnout a popřípadě to mohlo být použito tady. Mohla by to být klinická medicína a třeba nějaký výzkum," řekl Pomahač.
Operace obličeje trvá 15 hodin, předchází jí 24hodinový finiš, kdy se několikaměsíční přípravy koordinují. Kandidát pro transplantaci obličeje musí projít několikaměsíčním kompletním vyšetřením, součástí jsou i psychologické testy a vyšetření psychiatrem, aby se tým ujistil, že je schopen zákrok zvládnout z hlediska zdravotního i duševního. Důležité je i to, zda má pacient dobré rodinné zázemí a podporu, která by zajišťovala dlouhodobý úspěch.
Bohdan Pomahač: |
Lékařskou fakultu vystudoval v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která se řadí mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel v roce 1996. Postupně kolem sebe soustředil tým odborníků, které získal zápalem pro projekt transplantací obličeje."Tým je nejdůležitější, úspěch jednotlivce je v jeho týmu. My máme štěstí, že máme nesmírně talentovaný tým chirurgů, anesteziologů, ale i speciálně trénované sestry, instrumentářky a řadu dalších specializací, jako infekční, interna, transplantační medicína. To všechno musí do sebe zapadnout," řekl Pomahač. |
Pacienti podle Pomahače neřeší to, že dostanou cizí tvář. Zajímá je hlavně funkce a jestli budou znovu vypadat lidsky. "Jestli budou podobni tomu, jak vypadali předtím, nebo ne, je jim celkem jedno," řekl lékař. Nový obličej chtěl i pacient, pro kterého našli pouze dárce o 20 let staršího.
V obličeji jsou tkáně a kosti v harmonii, tvář dárce překryje, co z obličeje zbylo. Podoba dárce se v příjemci najít nedá. A příjemce nevypadá moc jako ten, kým byl před úrazem. Podle Pomahače to pro pacienty zatím nebyl problém, rychle si zvykli oni i jejich okolí na novou podobu. Problémem však bývá nutnost celoživotně potlačovat imunitu. To omezuje chirurgy, aby netransplantovali třeba jednotlivé prsty. Přínos operace musí být větší než případná omezení pro další život pacienta.
"Transplantace obličeje vrací lidi do života. Na praktickém příkladu tu můžeme vidět, že se tu dělá opravdová medicína," řekl ředitel Bulovky a dlouholetý přítel Pomahače Petr Zajíc. Věří, že Pomahačovy úspěchy změní náhled na plastickou medicínu, na kterou se většina lidí dívá jen přes peníze jako na obor pro zkrášlování tváří a zvětšování prsou.