Chcete si udržet bystrou mysl a paměť? Zapomeňte na léky

Zdraví
20. 4. 2013 08:30
Někdy stačí maličkost, aby se paměti dařilo lépe.
Někdy stačí maličkost, aby se paměti dařilo lépe.

Každým rokem raketovou rychlostí přibývá lidí, které začne trápit paměť. Podle současných odhadů žije s diagnózou demence jen v Evropě šest milionů lidí, v dalších  40 letech se má jejich počet ztrojnásobit. Jde tento nárůst zastavit? A jak se mají lidé před úpadkem schopností chránit?

Tyto otázky si položila také mezinárodní skupina složená z předních světových lékařů, kteří se rozhodli podrobně prozkoumat efektivitu jednotlivých metod, které slibují udržet mozek ve formě. Své závěry, ve kterých se opírali o své zkušenosti a výzkumy dalších 32 lékařských týmů, zveřejnili v odborném časopisu Canadian Medical Association Journal.

Podle jejich studie se zřejmě největším zklamáním staly klasické léky. Přestože je předepisují lékaři na celém světě, neměly zásadní efekt na rozvoj kognitivních problémů. Překvapivě stejně dopadly také preparáty přírodní medicíny (ginkgo biloba, vitamín B či omega-3- mastné kyseliny), u nichž se spekuluje o možném účinku.

Máte problém s plánováním? Jděte si zacvičit

Naopak na vzorku 10 tisíc žen se prokázalo, že negativně se na stárnutí mozku podepisuje dlouhodobá hormonální léčba. Během pěti let čelily ženy užívající estrogen o 80 procent většímu riziku, že se u nich demence objeví, než jejich vrstevnice, které žádné pilulky nebraly. "Vliv nadměrného množství testosteronu nebyl definitivně potvrzen, ale spekuluje se o zhoršování krátkodobé paměti," dodávají autoři.

Mnohem jasnější závěr panuje u fyzické aktivity, sportu a pravidelného cvičení, které dokáže posílit nejen svaly, ale zřejmě také podpořit mozkovou aktivitu. Záleží však na tom, pro jaký sport má daný člověk slabost. Například aerobní posilování posiluje schopnost organizace a plánování, ale nemění nic na paměťových schopnostech.

Na kterou metodu je tedy nejlepší se spolehnout? Autoři studie se shodli na tom, že luštění sudoku, hraní her, karet a kvízů je zřejmě ta nejvhodnější cesta. "Je sice pravda, že mnoho studií je prováděno na malém vzorku lidí, ale na druhou stranu tato prevence nezatěžuje tělo a nic nestojí," píší autoři, podle kterých tak nedělní křížovka pomůže víc než každodenní užívání pilulek. 

Autor: - han -Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ